Rektosigmoidoskopi nedir?

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Rektosigmoidoskopi

Rektosigmoidoskopi nedir?
Sigmoidoskopi sigmoidoskop adlı aletle barsakların son 1/3 lük kısmını oluşturan rektum ve kolonun son kısmının tetkikidir. Sigmoidoskop ucunda bir mercek ve ışık kaynağı olan, kolay bükülebilen fiberoptik bir cihazdır. Fiberoptik teknolojisi sayesinde barsağın içi bu aletle görülebilir.

Hazırlık:
Sigmoidoskopi yapılmadan önce doktorunuz barsaklarınızın boşaltılması için size mushil veya lavman önerecektir. İşlemden önce genellikle ağızdan kalın barsak temizliğine gerek yoktur. Bazı yaşlı hastalarda veya barsak boşalma problemi olan hastalarda ağızdan müshil veya sulu diyet önerilebilir. Genellikle barsakların son kısmının temizliği yeterlidir. Bunun için işlemden yarım veya bir saat önce boşaltıcı lavman (BT Enema vb.) makattan sıkılır, ilaç en az 15 dakika içeride tutulur daha sonra temizlenerek işleme hazır olunur.

Nasıl Yapılır:
Fleksibl sigmoidoskoplar ile anal kanal, rektum, sigmoid kolon ve inen kolon 50-60. cm'ye kadar incelenir. İşlem genellikle 10-15 dk sürer. İşlem sırasında genellikle hastanın sedatize edilmesine gerek yoktur. Hasta sol yanına sedyeye yatırıldıktan sonra doktor tarafından işlem kolaylıkla yapılır. Barsakların görülebilmesi için içeriye hava verildiğinden hastalar büyük abdest yapma hissi ve az olarak ağrı hissedebilirler.Sigmoidoskopi ile anal kanal lezyonları (hemoroid, fissür, fistül) teşhis edilir. Ayrıca rektum ve kolondaki kanserler, ülserler ve polip adı verilen anormal büyümeler görülebilir.

Kimlere Yapılmalı:
Sigmoidoskopi kolorektal kanser taramalarında kullanılır. 50 yaşından başlamak üzere her 3-5 yılda bir tekrarlanmalıdır.Ailevi poliposis (barsaklarda çok sayıda polipin oluştuğu bir hastalık), ülseratif kolit veya ailede bir kolorektal kanser hikayesinden dolayı kolorektal kanserlere yakalanma riski yüksek olan kişilerde her ne kadar kolonoskopi daha etkili olsa da 35 yaşından itibaren düzenli aralıklarla sigmoidoskopi yapılması da erken tanı açısından faydalı olmaktadır.

Sigmoidoskopi gaitada gizli kan testi pozitif olanlarda veya rektal tuşe bulguları normal olmayanlarda bir sonraki tetkik olarak uygulanabilir. Rektal kanamalarda veya sindirim sisteminin alt kısımlarını ilgilendiren bazı belirtilerde kaynağı belirlemek için kullanılabilir.

Sigmoidoskopi esnasında anormal bir yapı görülürse sigmoidoskopun içinden geçirilen bir biyopsi aleti ile laboratuvarda incelenmek için örnek doku parçası alınabilir.(biyopsi) Genellikle sigmoidoskopi de bir anormallik görülürse kolonoskopi gerekebilir.

Sigmoidoskopiden hemen sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Eğer biyopsi alındıysa sonuçların çıkması için birkaç gün beklemek gerekebilir. İşlem sırasında veya sonrasında fazla bir komplikasyon görülmez. Çok seyrek olarak (Polip çıkartılması, biyopsi sonucu) kanama, barsak delinmesi gibi komplikasyonlar oluşabilir.

ÖZET
Sigmoidoskopi düzenli aralıklarla yaptırıldığı takdirde barsakların 1/3 lük son kısmı ile ilgili kanserlerde ölüm riskini % 40 kadar düşürmektedir. Ancak barsakların daha üst seviyelerindeki kanserlerde kolonoskopi yaptırmak şarttır. Anal kanal lezyonlarının tespitinde ve tedavisinde önemli bir işlemdir.

kaynak:Gastroenteroloji BD Başkanlığı-Etlik / Ankara

bakınız barsak yazıyor @YoRuMSuZ
 
Düzenleyen yönetici:

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,471
Beğeniler
8,992
Takım
GALATASARAY
#2
Görüldü. Barsak yazmışlar.

Konuşma dili ile yazı dili arasındaki fark yazı diline sinmiş.
 

Benzer konular

Top