1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Remisyon sonrası tedavi (Pekiştirme tedavisi) nedir?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 24 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  Remisyon süresi kısa olduğunda bu dönemde ilave tedaviye ihtiyaç duyulur. Tedavi ya ilave kemoterapi verilerek yapılır ya da kemik iliği nakli yapılır. Kemik iliği nakli doku uyumlu akrabadan (allojenik kemik iliği nakli) veya kişinin kendisinden (otolog kemik iliği nakli ) yapılır.
  İlave kemoterapi; Remisyon sağlanması için verilen kemoterapi bir veya daha fazla kez tekrarlanır veya farklı kemoterapi rejimleri kullanılabilir. Pekiştirme tedavisi olarak genç hastalarda sıklıkla yüksek doz sitozin arabinozid (6 gr/ m²/ gün 3 gün süreyle)verilir.
  Hastanın risk grubuna göre hangi tedavinin verileceğine (Kemik iliği nakli veya kemoterapi) karar verilir. İyi risk grubunda ilave kemoterapi ile pekiştirme tedavisi yapılırken kötü risk grubunda kemik iliği nakli yapılmaktadır.
  Pekiştirme tedavisinden başka AML’de, ALL de olduğu gibi 2-3 yıl süren idame tedavisi yapılmaz.
   

Sayfayı Paylaş