Notu Gizle
Forumda Para Kazanın !!!
Merhaba Ziyaretçi. Forumdaki aktiviteleriniz oranında para kazanabilirsiniz. Paylaşım yaparak biriktireceğiniz sanal para ile TL değişimi yapıyoruz. Detaylar için BURAYA tıklayınız.

Merket Sistemi: Tıkla
Banka Sistemi: Tıkla
Sistem Özellikleri: Tıkla

Reşat Nuri Güntekin - Gamsızın Ölümü

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Paradoks ~ tarafından 22 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. Paradoks ~

  Paradoks ~ ... Elif ...

  Katılım:
  6 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.008
  Beğenileri:
  70
  Ödül Puanları:
  2.980
  Meslek:
  Yazılım mühendisi
  Yer:
  Konya
  Banka:
  76 ÇTL
  Reşat Nuri Güntekin Gamsızın Ölümü romanı
  Reşat Nuri Güntekin Gamsızın Ölümü özet,
  Reşat Nuri Güntekin Gamsızın Ölümü konusu
  Gamsızın Ölümü Reşat Nuri Güntekin

  Reşat Nuri Güntekin Gamsızın Ölümü

  Gamsız, okulumuzda herkesin sevdiği bir sokak köpeği idi. Nedense, ne öğretmenlerimiz ne de okul görevlileri Gamsız'a seslerini çıkarmaz, bilakis öğrencilerin onunla oynamalarını zevkle seyrederlerdi. Belki de bunun en büyük sebebi Gamsız'm dört tane yavrusunun ölümünden sonra birdenbire çökmüş görüntüsünün insanlar üzerinde yaratmış olduğu acıma duygusu idi.
  O gün, okulun bayram yerine piknik gezisi vardı. Bütün okul, intizamlı bir şekilde sokaklardan geçerken, Gamsız en önde yürüyerek adeta onlara yol gösteriyordu. Fakat nedense bugün çok durgun ve hasta görünüyordu.
  Bayram yermde cıvıl cıvıl koşturan çocukları görünce bir ara eski canlılığını kazanmış gibi gözükse de sonra tekrar durgunlaştı. Gidip iki taşın arasına kıvrılıp yattı.
  Hastaydı. Verilen yiyecekleri yemiyor, çocukların kendisini yalnız bırakmaları için yalvarır gibi uluyordu.
  Mesele anlaşılmıştı. Bu sabah Gamsız'ı zehirlemişlerdi. Bütün öğrenciler matem havasına hüründüler. Öğretmenler baktılar ki olmayacak, çocukların oyun yerini daha ileriye taşıdılar. Böyle olmasına rağmen her beş dakikada bir iki çocuk gelip Gamsız'ı kontrol ediyor, arkadaşlarına durumu anlatıyordu. Fakat Gamsız her geçen dakika ölüme yaklaşıyordu. Bir müddet sonra çırpınmaya, yerlerde debelenmeye başladı. Bütün çocuklar üzüntüyle bu görüntüyü seyrediyorlardı. Bayram günü acı gününe dönüşmüştü.
  Son bir gayretle toparlandı. Irmağa doğru koşmaya başladı.

  Irmak kenarında ince köprünün üzerinde beş yaşında iki minik kız vardı. Köpeğin geldiğini görünce korktular. Köprüden karşıya geçmek istediler. Bir tanesi suyun İçine düştü. Gamsız çocuğun suya düştüğünü görünce hemen arkasından suya atladı, kızı eteğinden yakalayarak öğretmenler gelip kurtarana kadar suyun üstünde tuttu. Çocuk kurtarılınca artık takati kesilmiş gibi kendini bıraktı. Bir iki çırpındı, sonra da öldü. Kaskatı kesilmiş vücudu, suyun hafif akıntısına uyarak yavaş yavaş uzaklaştı…
   

Sayfayı Paylaş