Resim

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Resim

Belli bir işin veya hizmetin yapılmasına ilişkin olarak izin alınması karşılığı devlet ya da diğer kamu tüzel kişilerine ödenen değerler resim olarak adlandırılmaktadır. Resimlerin de harçlar gibi belli bir şeyin karşılığı olarak tahsil edilmeleri nedeniyle harçlar ile resimler arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır.Dolayısıyla resimlerin de harçlar gibi bir karşılıklılık esasına dayanması, onu vergi niteliğinden uzaklaştırmakta ve harçlara yaklaştırmaktadır. Aralarındaki fark, resimlerin bir iş veya hizmetin yapılmasına izin alınmasını temin amacıyla ödeniyor olması, harçların ise belirli bir iş yada hizmetin yerine getirilmesi karşılığında ödenmesidir.
Öğretide harç ve resim kavramlarının birbirinden farklı olarak tanımlanmasına karşın harç ve resim kavramlarının birbirine çok yakın olması, son yıllarda uygulamada ve yasalarda resim deyimi yerine harç deyiminin kullanılmasına yol açmaktadır.
Vergi, resim ve harçlar aynı hukuksal zemine oturtulmak suretiyle hukuk düzeninde de birliktelik sağlanmıştır. Nitekim 213 sayılı Vergi Usul Yasasının 1’nci maddesinde, Vergi Usul Kanununun vergi, resim ve harçlar için uygulanacağı hüküm altına alınmak suretiyle uygulamada birliktelik sağlanması amaçlanmıştır.
 

Benzer konular

Top