1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Resmi yazılarda arz ve rica kelimeleri kalkıyor

Konusu 'Gerekli Bilgiler' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 9 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.317
  Beğenileri:
  8.716
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.616 ÇTL
  Devlet bürokrasisinde yazışmaların elektronik ortama taşınması için hazırlıklarda sona gelindi.

  Kurumlar arası yazışmaların elektronik ortama aktarılarak elden kurye ile taşınmasına son verecek uygulama için mevzuatta da değişikliğe gidiliyor. Devletin kökleşmiş resmi yazışma [​IMG]usullerine de çeşitli reformlar getirecek yönetmelikle, vatandaş dilekçelerindeki 'arz ederim' ve 'rica ederim' gibi tavizsiz kalıplar anlamını yitiriyor.

  Resmi usullere göre 'üst', 'ast'a yazı yazarken 'rica ederim' ibaresini kullanıyor; tersi durumda ise 'arz ederim' ifadesi kullanılıyordu. Bu nedenle vatandaşlar için de kamu kurumlarına dilekçe verirken 'arz ederim' ibaresini kullanma zorunluluğu doğuyordu. Devleti otomatik olarak vatandaş karşısında 'üst' konumuna yerleştiren bu kural, artık ortadan kalkıyor. Taslağın kabul edilmesiyle birlikte, artık vatandaş 'arz' da etse 'rica' da etse, maksadı hasıl olacak ve bu tür sembolik nedenlerle yazısı geri çevrilmeyecek. Başbakanlık'ta hazırlanan yönetmelik taslağı, Bakanlar Kurulu aşamasına geldi. Elektronik evrak uygulaması için hazırlanan taslağın kabulü ile birlikte e-belge uygulaması ilk olarak Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı'ndan başlayacak.

  Elektronik Belge Sistemi çalışmasını yürüten Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanı Kamuran Yücel, e-evrakların kurumlar arasında nasıl taşınacağına ilişkin birkaç farklı yöntem üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Buna göre ağırlık kazanan ilk seçenek, PTT'nin hazırlamakta olduğu elektronik posta haberleşme sistemi. Sistem, mevcut e-posta trafiğinde olduğu gibi yazışmaların ABD üzerinden değil tamamen Türkiye içerisinde akışını sağlayacak. Bu da kurumların, 'güvenlik' endişesini ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bu seçenek dışında fiber ağlarla haberleşme veya e-belgelerin uydu üzerinden aktarılması gibi alternatifler üzerinde de çalışılıyor. Kamuran Yücel, "Yönetmelik çıktığında bürokrasi hızlanacak, zaman tasarrufu sağlanacak ve kağıt israfı azaltılacak." diyor. Sadece Başbakanlık İletişim Merkezi'nin (BİMER) internet ortamında başvuru kabul etmesi sayesinde bile yılda 6 milyon kağıt israfının önüne geçildiğine dikkat çekiyor.
   
  Son düzenleme: 15 Mayıs 2016

Sayfayı Paylaş