Ressam Osman Akbay

Katılım
16 Şbt 2009
Mesajlar
343
Beğeniler
14
Yaş
28
#1
Osman AKBAY

1935 yılında Trabzon'da doğdu.

İlkokul, ortaokul ve liseyi Trabzon’da bitirdi.
Ortaokul ve lisede ünlü ressamlarımızdan Kayıhan Keskinok’un öğrencisi oldu.Onun yönlendirmesiyle Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümüne girdi.
Burada yine resim sanatının önde gelen adlarından Refik Epikman’ın öğrencisi oldu.

Trabzon, Erzurum ve Ankara’da Resim-İş ve Sanat Tarihi öğretmeni olarak görev yaptı. Son görev yeri olan Ankara Cumhuriyet Lisesi Resim Öğretmenliği’nden 1984 yılında emekli oldu.

Önceleri sadece Devlet Resim Heykel sergilerine katılan sanatçı, emeklilik sonrası 1995 yılından itibaren çalışmalarını resimde yoğunlaştırarak kişisel sergiler açmaya başladı.

Kayıhan Keskinok, 2007 yılının Aralık ayında yapılan bir söyleşide Akbay'ı, "Peysajda böylesine bir sadeleşmeyle ulaşılan bir biçim örgüsü ve sonuçla çağ ötesi bir geleceğe ışık tutuyor. Dünya sanatının artık nesneye yönlendirildiği bir dönemde Akbay bir öncü olarak beni büyük bir heyecan dalgasının içine sürükledi. Onun bu düzeye gelmesi, onda var olan bölgesel, kültürel ve biçimsel birikimlerin bir sonucudur...' sözleriyle tanımlar.

Bugüne kadar yaklaşık yirmi kişisel resim sergisi açan, yurtiçi/yurt dışı olmak üzere özellikle İstanbul’daki kişi ve kuruluşların özel koleksiyonlarında yapıtları yer alan Osman Akbay, halen Ankara’daki özel atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.
 

Benzer konular

Top