Retina Ekran iPad 3’e Özel Olacak

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,468
Beğeniler
8,989
Takım
GALATASARAY
#1
Apple, geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü iPhone 4 ile ekran çözünürlüğünde büyük bir üstünlük elde etti. 3.5 inçlik bir ekranda 960×540 piksel çözünürlük sunan Retina ekran, halen bir rakip ile karşılaşmış değil. Apple’ın planı benzer bir etkiyi iPad 3 ile yapabilmek.

Yüksek çözünürlüklü ekranlar konusunda özellikle LG ve Samsung’un yoğun çalışmaları bulunuyor. Ancak iki firmada henüz tabletlerinde böyle bir teknolojiye yer veremedi. Apple’ın ise elinde önemli bir koz tuttuğunu belirtiliyor.


Ekranlarda görüntü kalitesini artırmak için pikselleri küçültmek gerekiyor. Retina ekran inç başında 326 piksel sunarak gözün algılayabileceğinden daha küçük pikseller kullanıyor. Bu değeri iPad 3’e uyarladığımızda ise 2048×1536 gibi bir değer çıkıyor. Aslında bu çözünürlüğe geçtiğimiz yıl bazı iOS dosyalarında rastlanmıştı. Özellikle bazı arka plan resimlerinin iPad için hazırlandığı söyleniyordu. Şu sıralar iOS 5’in de bu çözünürlükleri desteklediği gelen bilgiler arasında.


Apple’ın Retina ekranlı iPad konusunda oldukça istekli olduğuna hiç şüphe yok. Ancak henüz teknoloji böyle bir ekrana izin verecek seviyeye ulaşmadı. Dolayısıyla iPad 3’ün de aydınlatmada yaşanan sorunlardan dolayı Retina ekrana kavuşamacağı söyleniyor. Elbette bu durum iPad 3’ün ertelenmesine de sebep olabilir.

Apple, iPad 3 çalışmalarına hız verdi?

Fakat iPad 3, Retina ekran ile piyasaya girerse iPhone ile yarattığı etkiyi tablet pazarında da yaratabilir. Özellikle medikal ve havacılık alanlarında böyle bir cihazın potansiyeli yüksek olacaktır. Halihazırda birçok havayolu şirketi tarafından kullanılan iPad’ler Retina ekran sayesinde pilotlar için daha büyük haritaları görüntülerken doktorlar için de birer medikal görüntüleme cihazı haline gelebilir.

Kaynak: scroll.com.tr
 

Benzer konular

Top