Rezene Çayının Faydaları

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1


REZENE ÇAYI

Bu harika bitkisel ilaç sindirim sorunlarını tedavi etmek için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Rezene çayı adeta bir iksir gibi sağlık için avantajları olan bir bitkidir. Ferahlatıcı bir Rezene çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? Gibi birçok tatmin edici bilgiyi bu makaleden öğreneceksiniz.

KISACA REZENE

Rezene mera ve yol kenarları boyunca bulunabilen tek yıllık bitkidir. Botanikteki adı Foeniculum vulgare olan bitkinin çiçekleri sarı, güzel ve küçük, yaprakları ise yeşil ve tüyleri vardır. Tohumları kolaylıkla her yerde yetiştirilebilir.
Rezene çayı (bitkinin tohumlarından yapılan) C vitamini, birçok B vitaminleri ve potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi önemli mineraller içerir. Rezene çayı ve bitkisel ilaç olarak uzun yıllardır kullanılmakta olup yararları çoktur.


REZENE ÇAYININ SAĞLIK İÇİN FAYDALARI


Rezene çayı yeterli miktarda bebeklere verildiğinde özellikle kolik tedavisinde faydalıdır. Rezene çayı da gaz tedavisi ve şişkinlik için etkili bir bitkisel ilaçtır. Ayrıca gastrointestinal sistemde düz kaslara ferahlık verir ve spazmları aaltır. Aynı zamanda kabızlık tedavisinde, mide yatıştırmada ve karın krampları rahatlatmaya yardımcı olur. İrritabl barsak sendromu olan kişiler (IBS) rezene çayından gayet derecede yardım alabilirler. Rezene çayının bilinen diğer faydaları ise şunlardır;
Rezene çayı östrojen etkileri uyarır. Geleneksel premenstrüel sendrom (PMS), düşük süt üretimi, menopoz semptomları, düşük libido gibi problemlerde başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Rezene çayı menstrüel periyotta krampla yüzleşen bayanlarda uterus düz kasları gevşeterek problemin çözümüne katkıda bulunmaktadır.
Rezene çayı konjonktivit, boğaz ve gözleri rahatlatmak yardımcı olabilir. Rezene çayını temiz bir şekilde elde ettikten sonra soğumasını bekleyiniz. Akabinde bir pamuğu ıslatarak on dakika göz kapaklarının üzerine yerleştirin. Göz için ezber bozan sonuçlarını hissedeceksiniz.
Rezene çayının belki de en iyi etki alanlarından biri de anne sütü artırıcı rol oynamasıdır.
Metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybına destek verir.
Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Buna ek olarak ateş basmasına karşı kullanılabilir.
Boğaz ağrısını yatıştırır.
Balgam sökücüdür.
İyi bir ateş düşürücüdür.


REZENE ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?


Hafifçe ezilmiş 1-2 tatlı kaşığı rezene tohumu üzerine kaynar su dökülerek üzeri kapatılır. 5 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Ekstra lezzet için rezene çayınıza kabuklu taze portakal ekleyebilirsiniz. Rezene bitkisinin kök, gövde ve yapraklarından da çay yapabilirsiniz.
Rezene çayından tam kapasite yararlanmak için hava geçirmez bir kapta, serin ve kuru bir yerde saklayınız.

 

Benzer konular

Top