Richard Bach - Martı Jonathan Livingston

poLyanna

Katılımcı
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
133
Beğeniler
1
Şehir
İyiLer Diyarı :)
#1


Kitabın tanıtım yazısı şöyle: " Rıchart Buck bir pilot. Bütün uçmasını bilenler gibi, yerçekimi yasasını yenmiş, özgürlüğe susuzluğu onu yer yüzü dünyasının kabuğuna yapışık olarak yaşamak zorunluluğundan kurtarmış. Bu kitabında kozasını delen ve yeni ufuklara doğru uçmasını keşfedeni anlatıyor. Uyananı ve sonra içinde doğduğu dünyanın, onun için önceden hazırladığı bütün genel yargıları, yeniden yargılayan kalıp inançları ve benzeri düşünceleri savunanlara başkaldırışı ve onları yıkanı anlatıyor. Kişiyi sürüteki yapan bütün sıradanlıkları, düşünmeden kabul edişleri, anlamadan yargıya varışların inkar edilişini dile getiriyor. Öz olarak, kendini tamamlamak ve toplum içinde kendini tekrar bulmayı, değerler dünyasının eylem dünyasında gerçekleştirilmesini anlatıyor. Bunu değişmez kuralı, sürüteki olmamak, ön yargılardan uzak, ileriye dönük, yeniyi bulmaktaki YÜREKLİLİKTİR."

Alışılagelmiş düşüncelerden kurtulmak insanlar için her çağda zor olmuştur. Yeni bir düşünce için kan dökmeye kadar bir direniş içinde olan bir topluluk, ne acıdır ki zorla kabul ettiği düşüncenin değiştirmesine de aynı direnci göstermektedir. Bu deneyler sonucu bir çok düşün adamı gerçeği ve yeni dünya görüşlerini dolaylı olarak ortaya atmayı zorunlu görmüşlerdir. Örnek olarak, Ferudutdin-i Attar'ın Mantık-ul Tayr ve Beydeba'nın Kelile ve Dimme'si ile Ezop'un masalları, ondan esinlenen Lafonten. Rıchart Buck da bunlardan biri.


Kitap üç bölüm, birinci bölüm UYANIŞ, ikici bölüm BİLMEK ve ÖĞRENMEK, üçüncü bölüm de EYLEM ve OLUŞ.


(Kitabın Girişinden)
Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı.
Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu.
Sahilin ve teknenin çok ötesinde, bir martı, Jonathan Livingston, tek başına uçuş çalışmaları yapıyordu. Yüz fite yükseldiğinde perdeli ayaklarını indiriyor, gagasını kaldırıyor ve ona acı veren bir kavisi oluşturabilmek için kanatlarını iyice geriyordu. Eğer bu kavisi oluşturabilirse daha yavaş uçabilecekti. Şimdi rüzgâr hafifçe yüzünü yalıyordu.


( Lisede hocamız tarafından okuduğum kitaplardan biridir. Çok güzeL herkese tavsiye ederim ;) )
 

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#2
Uçmak için diğer martıların bile dışlamalarına aldırmadan hayalleri uğruna savaşan bir martıdır. Fletcher: Jonathan’ın ilk öğrencisi, tanıştıkları günden itibaren Jonathan ile öğrenmenin sınırsızlığı üzerine sohbetler yapar. O da hayalleri uğruna savaşan bir martıdır. Sullivan: Jonathan’ın uçuş eğitmenidir. Chiang: Jonathan’ın gittiği cennet diye tabir edilen yerdeki en yaşlı martıdır. Anlattıkları sayesinde Jonathan’ın bazı şeyleri daha iyi anlamasını sağlamıştır. Çok kısa bir çevre tasviriyl e başlayan eserde uzaktan görünen balıkçı teknesini n sesiyle tüm martılar “kahvaltı” düşüncesiyle havalanırken Martı Jonathan Livinston o ortamdan çok uzak-larda bir başına uçuş denemeler i yapıyordu. Ailesinin tepkisi üzerine kısa bir süre diğer martılar gibi olmaya çalışsa da bu onu mutlu etmez ve yeniden uçuş denemeler ine başlar. O diğer martılardan farklı olmayı istemekte dir. Kendi yetenekle rini aşmak istemekte dir. Bir gün başarısızlığı üzerine yine hayalleri nden vazgeçmeye kalkar; ama bu da uzun sürmez. Tüm çabaları sonunda o diğer martılar arasında hava akrobasis ini yaşayan tek martıdır. Çalışma-ları yüzünden toplanan “martı kurultayının” onu ödüllendireceğini düşünen Jonathan tam tersi bir tepkiyle karşılaşır: Toplumun saygınlığını sarsmakla suçlanmaktadır. Sürgün edilir. O yaptıkların-dan pişmanlık duymadan çalışmaya devam eder. Bir gün iki martı gelir ve onu ilk başta cennet sandığı yere Yasak Kelime Kullandınızürür... Martı Jonathan’a göre hiçbir sınır olmamalıdır. Eğitmeni Sullivan ile uçuş çalışmalarına devam ederken ordaki en yaşlı martı Chiang ile hayatını ve bulunduğu yeri sorgulama ya başlar. Gruba yeni katılmasına rağmen öğrenmeye korkusuzc a yaklaşan tek martıdır. Bu özelliği ile he-men ön plana çıkar. O dünyaya dönüp öğrendiklerini diğerlerine de öğretmek istemekte dir. Bu dönüş sırasında ilk karşılaştığı Martı Fletcher olur.....
 

Benzer konular

Top