Romantik Filmler Kadınların Aklını Karıştırıyor

Katılım
31 Ekm 2009
Mesajlar
495
Beğeniler
3
Yaş
36
Şehir
Ankara
#1
Romantik film izleyen bayanların çoğu gerçek hayattndan zevk almıyor.


Hollywood'un yeni lokomotifi romantik filmler, kadınların iç dünyasını derinden etkiliyor. Araştırma sonuçları, romantik film seyreden pek çok kadının gerçek hayatından zevk almadığını gösterdi.

Canınız sıkıldığında, hayata karşı sabrınız azaldığında, kendinize kaçacak bir yer aradığınızda, gittiğiniz yer en yakın sinema ya da televizyonun karşısı mı oluyor? Birçok farklı film türü içinden bir 'romantik-komedi' seçip, hayatın bütün gerçekliğinden kaçmaya mı çalışıyorsunuz? O zaman, siz de milyarlarca kadınla aynı hisleri taşıyorsunuz demektir!

HORMON DENGESİ DEĞİŞİYOR!
Son dönemde çok rağbet gören ve yapımcılarına ciddi paralar kazandıran bu tür filmler, kadınların da yeni kaçış noktası oldu. Bu durumun en büyük nedeniyse; kadınların hormonal dengelerini değiştirerek, psikolojik olarak rahatlamasını sağlaması! Geçtiğimiz günlerde 'Hormones and Behaviour' dergisinde yayımlanan bir araştırma sonucuna göre; kadınların progesteron hormonu seviyesi, romantik komedi izlerken ortalama olarak 10 kata kadar artıyor. Michigan Üniversitesi'ndeki araştırmayı yöneten Prof. Oliver Schultheiss, "Romantik film izlemek, erkekte testosteron seviyesinin dengelenmesini de sağlıyor. Asabi ve sinirli bir erkek bile böyle filmler izleyerek sakinleşebilir" diyor. Rahatlamayı sağlayan romantik komedilerin, kadınların bilinçaltında farklı etkiler yarattığı da, araştırmalarla kanıtlandı. Geçen yıl Edinburgh Üniversitesi'nde bir araştırma yürüten Dr. Bjarne Holmes, 'etkilenmeyle ilgili' elde ettikleri verileri şöyle ifade etti:

BEKLENTİLERİ ARTIYOR
"Romantik filmleri izleyen kadınlar, filmlerdeki kadın örneklerden fena halde etkileniyor. Giysilerini, evlerini bile etkisi altında kaldıkları filmin karelerine benzetenler var. Ayrıca romantik komediler yüzünden, cinsel hayatlarıyla ilgili gerçek dışı beklentiler içine giriyorlar. Arkadaşları ve sevgilileri konusunda abartılı bir mükemmeliyetçilik peşine düşüyorlar. Bu gerçek dışı beklentileri, tabii ki normal hayatta gerçekleşmiyor ve hayal kırıklığı olarak onlara geri dönüyor. Sonuç ise mutsuzluk oluyor!"

GÖSTERİŞLİ DÜĞÜNLER İSTENİYOR!
Konuyla ilgili bir başka görüş de Arizona Üniversitesi'nden öğretim görevlisi Mary-Lou Galician'dan geldi. İletişim ve Medya uzmanı Galician; romantik filmlerin kadınlar üzerindeki 'olumsuz' etkilerini şöyle sıraladı: "Romantik komediler yüzünden kadınlar daha lüks ve gösterişli düğünler istiyor, daha çok alışveriş yapıyor ve ilişkisi olmayan çalışan kadınları 'mutsuz birer işkolik' olarak algılıyor. Araştırmaların da gösterdiği gibi, romantik filmleri rahatlama amaçlı olarak izlemek son derece akıllıca ama etkilenip hayatınızı zehir etmemelisiniz. Kendinizi üzmemek için romantik komedi izlemeye son vermelisiniz!"
 

Benzer konular

Top