Rus liderlerin ilginç hobileri!

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Rus liderlerin ilginç hobileri!

Bolşevik devrimi lideri V. Lenin bisiklet hastasıymış.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in judo, binicilik ve balık tutma hobilerinin yanından Rusya'nın yeni lideri Dmitri Medvedev'in de yoga, yüzme ve rock dinleme gibi hobileri olduğu biliniyor. Ancak Rus çarlarının ilginç hobileri ise modern zaman Rus liderlerine taş çıkaracak cinsten.

Rus çarlarının ve Sovyet liderlerinin hayatlarıyla ilgili araştırma yapan Argumentı Faktı gazetesi, imparator ve Sovyet Komünist Parti başkanlarının ilginç hobilerini ortaya çıkardı. Örneğin, Çar İvan Grozni ya da Türkçe adıyla

Korkunç İvan büyücülüğü ve falcılığı çok severmiş. Hatta, gelecekteki politik olayları öngörebilmek için falcılardan yararlandığı biliniyor.

Deli Petro ise en çok hobisi olan Rus imparatoru. Deli Petro, gemilerin inşası için proje çizmeyi, ayakkabı tamiri yapmayı, ağrıyan dişleri çekmeyi, yeni kentler inşa etmeyi ve sanat eserleri toplamayı çok severmiş.

Çocuk huylu bir çar olan 3. Petro votka içmeyi ve savaş oyunları oynamaya bayılırmış. Hatta bu işi çok ciddiye alan 3. Petro bir fareyi, iki savaş oyuncağını yediği gerekçesiyle idam bile ettirmiş.

Tarihte en sert, zalim ve ciddi çar diye tanınan Çar 1. Nikolay ise boş vakitlerinde Rus ordusuna ait askeri kıyafet ve üniformaların dizaynları ile uğraşıyormuş. 1. Nikolay'ın bu işlerden çok iyi anladığı hatta günlerce üniforma resimleri üzerinde çalıştığı resmi kayıtlarda yer alıyor.

Çar 2. Nikolay'ın ise iyi kemençe çaldığı biliniyor. Söylentilere göre bir gün yakın akrabası prenses Gagarina, çarın kemençesini saklamış, buna çok kızan Nikolay kemençe geri verildikten sonra bile bir daha eline almamış.

LENİN BİSİKLET HASTASIYDI
Bolşevik devrimi lideri ve SSCB'nin ilk Başkanı Vladimir Lenin (Ulyanov) ise bisiklet hastasıymış. Uzun yıllar yurtdışında gizlenen Lenin bisiklete binmeyi Paris'ta hobi edinmiş. Lenin'in, nişanlısı Hadejda Krupskaya'yı da kandırarak bisiklete bindirdiği biliniyor.

SSCB liderlerinden Leonid Brejnev'in ise içki masasını, arabaları ve hokeyi sevdiği söyleniyor. Brejnev'in en çok sevdiği hobisinin ise av olduğu biliniyor. Brejnev'in 90 adet av tüfeğine sahip olduğu, son avına ölümünden bir gün önce çıktığı belirtiliyor.
Brejnev'den sonra başa geçen Yuri Andropov ise şair olarak ün yapmış. Uzmanlar eski KGB'nin efsanevi başkanlarından biri olan Andropov'un şiirlerinin edebiyat açısından öncü olduğunu kabul ediyor.
 

patik

Özel Üye
Özel üye
Katılım
24 Arl 2009
Mesajlar
2,804
Beğeniler
402
Şehir
Kayseri
#2
Rus liderleri bende pek iyi duygular oluşturmuyor, bunun sebebi tarihi... Ama gerçekten ilginç hobileri var. Fal baktıran ve rock dinleyenler gibi...
 

Benzer konular

Top