Rusyaya vize kalktı

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Rusyaya vize kalktı
Artık Rusyaya vizesiz gitme dönemi başladı...Türkiye ve Rusya arasında vizesiz dolaşımı öngören anlaşmanın iki ülke yetkili heyetleri arasında parafe edildiği ve Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in 11 - 12 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’ye yapacağı ziyaret sırasında imzalanması halinde yürürlüğe gireceği bildirildi.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, AA’ya yaptığı açıklamada, vizenin kaldırılmasına yönelik anlaşmanın iki ülkenin konsolosluk daireleri arasında parafe edildiğini ve karşılıklı iç onay sürecinin başladığını söyledi.

Her iki ülke yetkili makamlarının anlaşmaya varılan metin üzerinde kendi değerlendirmelerini ve görüşlerini netleştirdikten sonra anlaşmanın imzalanabileceğini kaydeden Akıncı, “Karşı taraftan bazı ufak tefek yazım değişikliği isteği geldi” dedi.

Büyükelçi Akıncı, tarafların metin üzerinde anlaşmaya vardığını ve Türkiye ziyareti sırasında Medvedev ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün iç onay sürecinin sona ermesini beklemeden anlaşmayı imzalayabileceklerini belirtti.

Bu yıl uygulamaya konulması beklenen vizesiz geçişler ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ocak ayında Moskova’ya yaptığı ziyaret sırasında gündeme getirilmiş, Rus tarafının da olumlu yaklaşması üzerine çalışmalar başlatılmıştı.

Parafe edilen belgede Türk ve Rus vatandaşlarının bir aya kadar olan turistik ziyaretlerinin vize zorunluluğu dışında tutulması öngörülüyor. Statüleri farklı olduğu için geçimini Rusya’da kazanan Türk vatandaşlarıyla Rusya’da okuyan Türk öğrencilerin ise uygulama dışında kalması bekleniyor. Vizenin kaldırılacak olmasının Sovyet döneminden bu yana yürürlükte olan ve Rusya tarafından hala titizlikle uygulanan bazı kuralları nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor. Halen Rusya’ya giriş yapan bütün yabancı ülke vatandaşlarının 3 gün içinde Federal Göçmen Dairesine kayıt yaptırması gerekiyor.

Türkiye ile vizenin kaldırılmasıyla ilgili haberler, Rus vatandaşlarının sınır kapılarında 20 dolar karşılığında kolayca vize alabilmesine karşın Rusya’da da yakından izleniyor. Geçen yıl Türk tarafına göre 2 milyon 600 bin, Rusya istatistiklerine göre ise 1 milyon 900 bin Rus vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etti.

Turistik amaçla Moskova’ya gelen Türk sayısının ise 30-40 bin civarında bulunduğu sanılıyor.
Kaynak:milliyet
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#2
Sınıftaki Rus arkadaş Bizimkilere müjdeli haberi verirken duymuştum.. :D
 

Benzer konular

Top