1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Ruyalarımızda Bağıramamamızın Sebebi Nedir?

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve cırcırböcee tarafından 21 Nisan 2007 başlatılmıştır.

1. cırcırböcee

cırcırböcee V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    2.880
    Banka:
    335 ÇTL
    REM uykusunun ilginç bir özelliği, bu aşamada vücudun normal olarak neredeyse tam bir 'felç' durumunda olması. Kişiyi, gördüğü rüyalarda başrol oynamaktan korumak için beyin, REM uykusu boyunca kas kasılmalarını baskılayıcı sinyaller gönderiyor. Bazı kaslar, sözgelimi parmak ve yüz
    kasları, seyirir gibi hafifçe kasılabildikleri halde kol ve bacak kasları gibi 'büyük' kaslar, felçli gibi, büyük ölçüde gevşek durumda kalıyorlar. Rüya gördüğünüz sırada bağıramamanızın, ya da yataktan fırlayıp hayali savaşçılarla dövüşmemenizin nedeni de bu. Kuralın ihlal edildiği durumlar da olduğu (uykuda bağırıldığı ya da yanda yatan kişiye tekmeler savrulduğu) ortada. Mekanizmanın bütün ayrıntıları bilinmese de anahtarın, beyin sapında, yani beyinle omurilik arasındaki bölgede yattığı düşünülüyor.

Zeynep Tozar

2. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.327
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.722 ÇTL
    Hep merak etmiştim olayı ama araştırma zahmetine de katlanmamıştım :)

Benim başıma çok geliyo bu olay. Bağıramamak değil de kımıldayamama olayı.

3. kelebek

kelebek -ütopik- V.I.P

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    4.730
    Banka:
    573 ÇTL
    Aslında hiç düşünmemiştim ama ilginç :)

Sayfayı Paylaş