Rüzgârlar

Mc_ÖRGE

HalaMadrid
Katılım
15 Eyl 2009
Mesajlar
1,654
Beğeniler
84
Şehir
İzmir
#1
Rüzgârlar

Fırtına
Fırtına, rüzgarın alışıldık seviyeden daha hızlı bir şekilde esmesine denir. Rüzgar hızı 27 knot'ı geçtiğinde yani 7 bofor ve üzeri olduğunda rüzgara artık fırtına denilebilir.

Alize
Alize, 30˚ kuzey ve güney enlemleri üzerinde oluşan dinamik yüksek basınç merkezlerinden, Ekvator’da oluşan termik alçak basınç merkezine doğru esen rüzgârlardır. Genel olarak kuru karakterlidirler. Alize rüzgârlarının üzerinde ters yönde esen rüzgârlara ters alizeler veya üst alizeler adı verilir. Ters alizeler, kuzey ve güney yönünden gelerek Ekvator’da buluşan alize rüzgârlarının karşılaşıp yükselerek tekrar 30˚ paralellerine yönelmeleri sonucu oluşur.

Yıldız
Yıldız, kuzeyden esen rüzgarlara Türkiyede verilen isim. Kuzeyden esen soğuk bir rüzgârdır. Kışın, kuzeyden esen yıldız kar ve yağmur getirebilir.

Poyraz
Poyraz, Kuzeydoğudan esen bu rüzgâr; kışın soğuk ve sert, yazın ise serin ve kurudur. Genellikle fırtına boyutundadır. Kışın kar ve yağmur getirebilir. Çoğu zaman tipi karakterini kazanan kar fırtınası yolları kapatır.

Gündoğusu
Gündoğusu, Doğudan esen soğuk ve kuru rüzgar.
Güney Rusya ile Kafkaslarda yüksek basıncın görülmesi durumunda bu rüzgar tipi daha çok gözlemlenir. Gündoğusu rüzgar genellikle yağışın kesilmesine neden olur.

Keşişleme
Keşişleme, güney doğudan esen rüzgara verilen isimdir. Karayelin tam tersi istikametinde esen rüzgardır.

Yaz mevsiminde etkili olan bu rüzgâr, çölün sıcak havasını Güneydoğu Bölgesine getirir. Güney ve güneydoğudan esen keşişleme, sıcak ve kuru karaktere sahiptir. Bu nedenle kavurucu sıcaklara yol açar. Aynı zamanda bitkileri kurutur ve buharlaşmayı arttırır.

Kıble
Kıble, Güneyden esen sıcak yerel rüzgârdır. Akdeniz kıyılarında yer yer yamaç yağışına neden olurken, iç kesimlerde sıcak ve kuru etki yapar.

Lodos
Lodos, Güneybatıdan esen rüzgarlara verilen addır. Türkiye'de, gezici siklonların içeriye daha çok sokulduğu kış mevsiminde çok görülür ve siklonların sıcak cephesinin geçişini izler. Sıcaklıkların yükselmesine neden olur.
Lodosun insanlar üzerinde baş ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, göz kanlanması gibi bir dizi etkiye yol açtığına inanılır.
Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarında etkili olan lodos, kış mevsiminde kar erimelerine neden olur.

Kasırga
Kasırga, büyük çaplı ve çok şiddetli Beufort ölçeğine göre saatte 75 milden fazla hızla ve dönerek esen tropik rüzgârlardır. Doğu Büyük Okyanus ve Güney Atlantik hariç subtropikal ve tropikal iklim kuşağındaki bütün sıcak denizlerde sıksık meydana gelir. Ağustos, eylül aylarında Antillerde görülür. Batı Büyük Okyanus’unda Tayfun adını alır. Başlangıç ve mevsim sonu kasırgaları, Karayiplerin batısında görülür. Orta Amerika kıyılarının biraz açıklarında Büyük Okyanusuda ve Meksika Körfezinde de sık sık rastlanır.

Siklon
Siklon, atmosferde bir alçak basınç alanı çevresinde hızla dönen rüzgârların oluşturduğu şiddetli fırtınalara verilen isimdir. Siklonlar güney yarımkürede saat yönünde, kuzey yarımkürede aksi istikamette döner.
Tropik siklonlar ve ekstratropik siklonlar olmak üzere iki tür siklon vardır. Bu siklonlar bir alçak basınç merkezi etrafında saate ters yönde hareket eden rüzgarlara sahiptir. Birbirlerinden bazı farkları vardır.

Hortum
Hortum, sıcak hava kütlesinin soğuk hava kütlesi ile karşılaşması sonucu meydana gelen ve büyük zararlar veren doğa olayıdır. Hortum, ismini yerden çektiği havayı gökyüzüne savurmasından ötürü almıştır. Yerdeki sıcak havanın hızlı bir biçimde yukarıya çıkması, gökyüzündeki soğuk hava kütlesinin de aşağıya hızlı inmeye çalışması sonucu oluşmaktadır.

Tayfun
Tayfun, kasırgadan daha büyük olan doğal afet çeşidine verilen isimdir.
Tayfunlar, şiddetli rüzgarı ile yaşam alanları için büyük tehlike oluşturan doğa olayıdır. Kasırgalara nazaran daha şiddetli bir rüzgarla ve daha geniş alanda etkili olur.
 

Benzer konular

Top