1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Ryōan-Ji Tapınağı (Huzurlu Ejderha'nın Tapınağı)

Konusu 'Dünya Turizmi & Dünyadan Kareler' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Ryōan-Ji Tapınağı (Huzurlu Ejderha'nın Tapınağı)
  Ryōan-ji, "Huzurlu Ejderha'nın Tapınağı" Kyoto, Japonya'nın kuzeybatısında yer alan bir Zen tapınağıdır. UNESCO'nun Dünya Miras Yeri olarak Antik Kyoto Tarihi Eserleri'nin bir parçasıdır. Tapınak Zen Budizm'inin Rinzai kolunun Myōshinji okuluna aittir.
  Tapınağın bulunduğu bölge asıl olarak Fujiwara ailesinin mülküydü.
  Birçoğuna göre, tapınağın ismi 1400'lerin sonlarında yapılmış olan tapınağın ünlü karesansui kaya bahçesi için bir sinonimdir. Bahçe toplanmış çakıllardan ve onbeş yosun kaplanmış iri kaya parçasından oluşur. Öyle yerleştirilmişlerdir ki bahçeye hangi açıdan bakılırsa bakılsın (tepeden hariç) sadece ondört iri kaya parçası aynı anda görülebilmektedir. Sadece aydınlanmaya ulaşabilenlerin onbeşini aynı anda görebileceğine inanılmaktadır.
  Bilim dergisi Nature'de Gert J. Van Tonder ve Michael J. Lyons tarafından bir makale yayımlanmıştır. Makalenin amacı kayalık bahçenin bir şekil analizi (medial axis transformation) modelini oluşturarak analiz yapılması içindir.
  Bu model kullanılarak bahçenin boş kalan kısmının tamamıyla biçim verilmiş olduğunu göstermişlerdir, ve tapınağın mimarisi ile bağlantılıdır. Araştırmacılara göre, ana salonun merkezinin yakınından bir simetri ekseni geçmektedir, bu simetri ekseni geleneksel olarak bakış yeri olarak tercih edilirdi. Öz olarak taşların dizilişine bakıldığı zaman doğadan dinlendirici bir şekil ortaya çıktığı görülmektedir.
  Araştırmacıların önerisi bahçenin tam biçimsel yapısının, izleyicinin bilinçdışı olarak görsel duyarlılığını uyarıcı şekilde olmasıdır.

  [​IMG]
  Ryōan-ji kurak bahçesi

  [​IMG]
  San-mon tapınağa geçit
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  465
 2. cemree
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  546
 3. cemree
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  744
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  828
 5. Rigel
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  850
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş