Sabır

Katılım
18 Ekm 2008
Mesajlar
436
Beğeniler
8
Yaş
34
#1
Sabır

Kur’an âyetlerinde çokça emrolunan ve Peygamberimizin hadislerinde pek çok öğütlenen bir İslâmî görevimiz de sabırdır. Sabır; aklın ve İslâm dininin gerektirdikleri üzerinde nefsi durdurmak, aklın ve İslâm’ın men ettiği işlerde nefsi (dizginlemek) kontrol altında tutmaktır. Sabır gerçekten ferdî gelişmenin, ailevî mutluluğun ve sosyal refahın kaynağıdır.

Âhiret saâdetinin de bir vesilesidir.

Hz. Ali (r.a.) sabrı şu şekilde belirtmektedir:

“Sabır üçtür: Allah’a itaatte sabır, haramlardan kaçınmada sabır, başa gelen musibetlere sabır.” [112]1. Allah’a İtaatte SabırMü’min İslâm’a inanan ve ona tâbi olan ve teslim olan kişidir. İslâm’ın emir ve yasaklarına dikkat etmede sabrın büyük bir önemi vardır. İbâdetlerin zamanında ve iyi bir şekilde olması ve iyi, doğru, faydalı şeyleri yapmada olduğu gibi; kötü, yanlış, şeylerden sakınmada da, sabra ihtiyaç vardır.

“Allah, göklerin ve yerin ikisi arasında bulunan şeylerin Rabbidir. O halde sen O’na kulluk yap ve kulluğunda sabret.”[113] Sabır göstermeden Allah’a iyi kulluk olmaz. [114]2. Haramlardan Sakınmada SabırAllah Teâlâ Kur’ân-ı Kerimde şöyle buyuruyor:

“Gücünüz yettiği kadar Allah’tan korkup emirlerine uygun yaşayın (karşı gelmekten sakının, emir ve yasaklarını) dinleyin, itaat edin.” [115]

Yasak olan içki, kumar, zinâ, haksızlık, ahlâksızlık, hırsızlık, zulüm, rüşvet ve fâiz gibi haramlardan ve günahlardan sakınmak, uzak durmak onlardan yararlanmamaya çalışmak sabırla olur. “Rabbinizden sabırla yardım isteyiniz.” [116] buyrulmakta ve şu duâ örneği sunulmaktadır.

“Ey Rabbimiz üzerimize yağmur gibi sabır yağdır.” [117]

Sabırlı olabilmek için de Allah’tan yardım istemeliyiz. Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyuruyor:

“Cennet nefse hoş gelmeyen şeylerle ihâtâ edilip kuşatılmıştır. Cehennem de nefsin şehvetleriyle (hoşuna giden haramlarla, günahlarla) kuşatılmıştır.” [118]

Cennete nefsin hoşlanmadığı, istemediği şeyleri yapmak suretiyle ulaşılır. Cehenneme de nefsin hoşuna giden, İslâm’a aykırı olan işleri yapmak suretiyle ulaşılır, gidilir.

Nefsin hoşuna giden günahlardan korunmak için kendimizi sabırla durdurabiliriz.

Peygamberimiz (s.a.s.)

“Kim sabır etmek isterse, Allah ona sabır verir” [119] buyurmaktadır.

Günah işlememek için gayret edene, duâ edene Allah sabır verir, o haramdan, o günahtan korunmak, kendini frenlemek, durdurmak kolay olur. Yeter ki, kişi günahlardan korunmak istesin.

“Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan (günahlardan) korur. Tıpkı sizden birinizin (perhiz gerektiren hastalığa uğramış) hastasını sudan (her hangi bir yiyecekten) koruması gibi.” [120] Sabır, günahlardan korunmada, İslâm’ın gereklerini yerine getirmede en önemli etkendir.
 
Katılım
18 Ekm 2008
Mesajlar
436
Beğeniler
8
Yaş
34
#4
Allah dogru söyledi.. bu ne biçim cümle yaaa. herhalde yalan söyleyecek hali yok.
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
Papatya Bitkiler 0
MustafaCİLASUN Mustafa CİLASUN 0
MustafaCİLASUN Mustafa CİLASUN 0
MustafaCİLASUN Mustafa CİLASUN 0
MustafaCİLASUN Mustafa CİLASUN 0

Benzer konular

Top