Saç bakım teknikleri ve saç dökülmesine karşı reçete

İLkİm*

MaviKuş ~
Özel üye
Katılım
22 Ksm 2009
Mesajlar
5,311
Beğeniler
168
#1
Saç bakım teknikleri ve saç dökülmesine karşı reçete--------------------------------------------------------------------------------
İnsanlar saçlarının ince,kalın ya da normal olup olmadığını anlayabilir. genellikle insanların saç derisi yağlı ve saçların uç kısımları saç derisine göre daha kurudur.bu nedenle saç derisini esas alarak saç derisinin türüne göre bir şampuan kullanmak ve daha kuru olan saç uçları için de uygun bir saç kremi seçmek gerekir.bazı yanılgılardan dolayı insanlar kendi saç tiplerini belirleyemiyorlar.Örneğin saçını haftada bir yıkayan kişiye saç tipini sorduğumuz zaman yağlı diyor.saçınızı haftada bir yıkarsanız,elbette yağlanır. oysa bir saçın yağlı tipine girmesi için sabah yıkanıp,akşama doğru yağlı görünmesi gerekir.

Kullanılan şampuanın köpürme miktarı içinde kullanılan köpürtücü maddelere ve kullanılan suyun sıcaklığına bağlıdır.ayrıca saç ne kadar kirliyse,şampuan o kadar az köpürür.su ne kadar sert ve kireçliyse,o kadar fazla şampuan kullanmak gerekir.köpürme,şampuanın çok fazla temizlediği anlamına gelmez.ayrıca şampuan işlemini uyguladıktan sonra,saçın çok iyi durulanması gerekir.krem işlemini uygularken,kullandığımız saç kremi herhangi bir bakım özelliği taşımıyorsa saç derisine temas etmeyecek şekilde sadece uç kısımlara uygulanabilir.

Sabun Kullanımı

saçınızı yıkarken kesinlikle sabun kullanılmamalıdır.Çünkü sabun saç tellerinin kurumasına ve üstündeki küçük canlı hücrelerin ayrılmasına neden olur.saç derisinin asit seviyesi ciltten daha fazla asit içerir.bu nedenle bazik özellikli sabun saç için kesinlikle tavsiye edilmez.

Saçların Toplanması

hanımlar saçlarını neden toplarlar? Çünkü artık saçın yıkanma zamanı gelmiştir.bu durum saça çok zarar verir.Özellikle sıkı tokalarla toplamak,saç teli hücrelerinin sıkışmasına yol açar ve saçlar kırılır. hanımlar saçlarını çok gergin bir şekilde topluyorsa belli bir zaman sonra alında ve şakaklarda saç dökülmesi sorunuyla karşılaşabiliyorlar.saçları genelde toplamak yerine,açık bırakarak saç telleri hücreleri ve deri hücrelerinin hava almasını sağlamak gerekir.

Saç Fırçası ve Tarak Kullanımı

saç fırçası veya tarağa baktığımız zaman kılların arasında ek yerleri olduğunu görürüz.bu ek yerleri saç tellerinin zarar görmesine neden olur.ayrıca bazı saç fırçalarının kıllarındaki veya tarakların dişlerindeki pürüzler uzun süreli kullanımla kaybolur.ancak bu arada saça oldukça zarar verir.bu nedenle tek parçadan imal edilmiş taraklar tercih edilmelidir.saç fırçası alırken kıllarını inceleyin.kılların üzerinde hiçbir pürüz olmamasına dikkat edin.tarakların dişleri de mümkün olduğunca geniş olmalıdır.saçınızı tararken nemli veya ıslak olasına dikkat edin. saç kuruyken taranırsa saç kırılır ve zaman içinde kurumasına neden olur.

Saç Dökülmesine Karşı Reçete

sac dökülmasine karşı 3-4 hafta boyunca her gün, 1 avuç dolusu ince kıyılmış ısırganotu kökü 8-10 saat boyunca 1-2 litre suda bekletilir, sonra 3-4 avuç ısırganotu yaprağı eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 10 dakika boyunca, üstü kapalı olarak demlenmeye bırakılır ve süzülür. bu suyla kafa derisi ve saçlar 5 dakika boyunca yıkanır ve kafa derisine masaj yapılır. ama her yıkamadan önce, kafa derisine, İsveç Şurubu ve ısırganotu tentürü ile dönüşümlü olarak friksiyonlar yapılır. daha ilk haftada saç dökülmesi durur ve tedavi süresinin sonuna doğru yeni saçlar çıkmaya başlar. daha sonra bu tedavi 3-4 günde bir uygulanırsa, saç dökülmesi uzun vadede önlenmiş olur ve saçlar, esneklik ve parlaklık kazanarak, sağlıklı bir görünüme de sahip olurlar. bu tedavi, kepeklenmeye karşı da çok etkilidir.
 

Benzer konular

Top