Saçı sık sık yıkamayın!

sessiz gemi

Forum Tutkunu
Katılım
10 Ock 2009
Mesajlar
2,056
Beğeniler
30
Şehir
Ankara
#1
Saçı sık sık yıkamayın!

Bazılarının alışkanlık haline getirdiği saçın sık aralıklarla yıkanması ve köklerinin tırnakla kazınması, deride egzama hastalığına yol açabiliyor.

Yağdan kurtulmak için çözüm değil!

Cildiye Uzmanı Alaaddin Atalık, çok sayıda kişinin yağdan kurtulmak için saçını sık aralıklarla yıkadığını söyledi. Bunun çok yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Atalık, ne kadar sık yıkanırsa yıkansın yağ bezlerinin saçı tekrar yağlandıracağını kaydetti.

Yağlanmayı kamçılar

Atalık, sık yıkamaya bağlı olarak yağlanmanın kamçılanacağını vurgulayarak, "Saçı sık aralıklarla yıkamak doğru değil. Yağdan arındırılması için saçın her gün yıkanması deride tahribata ve kaşınmaya yol açabilir" dedi.

Yıpranmış saçlar için evde hazırlayabileceğiniz pratik karışımlar...
 

sessiz gemi

Forum Tutkunu
Katılım
10 Ock 2009
Mesajlar
2,056
Beğeniler
30
Şehir
Ankara
#2
Doğal saç maskeleri yapabilirsiniz
Zeytinyağı maskesi


Malzemeler

5 çorbakaşığı zeytinyağı
2 yumurta
Bone

Yapılışı

Zeytinyağı ve yumurtaları karıştırıp saçınıza iyice uygulayın. Daha sonra saçlarınızı boneyle ya da streçle örtün. 15 dakika beklettikten sonra iyice durulayın.
 

sessiz gemi

Forum Tutkunu
Katılım
10 Ock 2009
Mesajlar
2,056
Beğeniler
30
Şehir
Ankara
#3
Evde yapabileceğiniz maskeler mucizeler yaratabilir...

Saçın derinlemesine bakımı için...
Saç bakım maskeleri, saç tellerini onarır ve saçların derinlemesine bakımını sağlar. Maskenizi saç yapınıza uygun olarak seçin. Etkili bakım için haftada bir kez uygulayın.

Maskeyi temiz saça uygulayın!
Hazırladığınız maskeyi temiz saça uygulayın. Maskenin saça daha iyi ve hızlı nüfuz etmesi için saçınızı sıcak bir havlu ile sarın. Maskede önerilen süre kadar bekledikten sonra bol suyla durulayın. Durulamanın sonunda diplerden uçlara soğuk su tutun.
 

sessiz gemi

Forum Tutkunu
Katılım
10 Ock 2009
Mesajlar
2,056
Beğeniler
30
Şehir
Ankara
#4
Işıl ışıl saçlar için...
Erkeğin de kadının da güzel saçlısı makbul derler. Her gün kaybedilen saçların sayısındaki artışa dur demek istiyor musunuz?..

Kendimizde memnun olmadığımız şeyler listesini çıkarmaya kalksak erkekte de kadında da 'saç' hep listenin en üst sırasında olagelmiştir. Günde, normal olarak 80 saç kılı dökülür. Bundan fazla dökülme yaşın ilerlemiş olması, bazı ateşli hastalıklar, tiroid hastalıkları, kansızlık, verem, şeker hastalığı gibi bütün vücudu etkileyen hastalıklardan sonra görülür.

Kadında ve erkekte nedenler farklı
Erkeklerde saç dökülmesi genelde alında ve tepededir. Başın arka kısmında saç dökülmesine rastlanmaz. Alındaki ve tepe bölgedeki saç kökleri 'testosteron hormonu'na duyarlıdır ve bu hormon bu bölgelerdeki saç köklerine zarar verdiği için erkek tipi saç dökülmesi buralarda gerçekleşir. Kadınlar da ise yoğunlukla menopoz ve doğum sonrası saç dökülmesi yaşanır.
 

Benzer konular

Top