1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Saçkıran Hastalığı Bulaşıcı Mıdır ?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve ~meLek~ tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. ~meLek~

  ~meLek~ GalataSaray'ım

  Katılım:
  15 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenileri:
  191
  Ödül Puanları:
  3.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci (:
  Yer:
  Napcan geLcenmi ki?
  Banka:
  168 ÇTL
  Herkeste görülme ihtimali bulunan mantarların sebep olduğu saçkıran hastalığı tıpta alopesi olarak isimlendirilmekte ve bu hastalık hakkında en çok bulaşıcı olup olmadığı merak edilmektedir. Saçkıran hastalığına sebep olan mantarlar aynı zamanda tırnak ve ayaklarda da enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Erkek ve dişi olmak üzere iki biçimde görülen saçkıran bulaşıcı mı?

  Saçkıran hastalığı kafanın bir takım bölgelerinde saçların tutam tutam dökülmesi ve kelliğe sebep olmasıdır. Eğer ki saç kıran erkek ise bu dökülmeler sadece bir bölgede husule gelirken dişi olan saçkıran başın her yerine yayılma riski taşımaktadır. Saçkıran hastalığı enfeksiyon kaynaklı bir hastalık olduğu için bulaşma riski vardır. Saçkıran hastası olan birisinin başına çıplak elle dokunulduğu zaman ya da hastanın tarak toka veya bigudi gibi kişisel eşyaları kullanıldığı zaman bulaşmaktadır. Kısacası hastanın saçında kullanmış olduğu her tür eşya ile temas etmek saçkıranın sağlıklı kişilere bulaşmasına sebep olur.

  Saçkıran hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

  Enfeksiyonların sebep olduğu ve bulaşıcı olan saçkıran hastalığı kendiliğinden geçen bir problem olmadığı için muhakkak uzman bir hekim tarafından saçkıranın tedavi edilmesi gereklidir.Eğer ki saçkıran hastalığı önemsenmez ve acilen tedavisine başlanmaz ise saçkıran husule geldiği bölgede büyük bir genişleme oluşacak ve zamanla kişi saçlarını tamamen kaybederek kalıcı kellik sorunu yaşayacak. Saçkıran belirtilerini hissettiğiniz gibi uzman bir hekime başvurmalı ve saçkıran tedavisine başlamalısınız…


  Peki saçkıran tedavisi nasıldır?


  Enfeksiyonların sebep olduğu saçkıran hastalığının tedavisi için antifungal ilaçlar denilen mantar öldürücü krem veya ilaç tedavisi uygulanır. Toz krem ve tablet şeklinde bulunan mantar öldürücü ilaçlar ile saçkıran kesin olarak ortadan kaldırılır. Bu tedavi metotlarının yanı sıra günümüzde yaygın olarak iğneli saçkıran tedavisi uygulanmaktadır. Özellikle de ağır vakalarda kortizonlu iğneler çok iyi bir iş görür.
   
Benzer Konular
 1. jeriko
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  512
 2. jeriko
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  695
 3. jeriko
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  630
 4. jeriko
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  847
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  632
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş