Saçlarım Neden Uzamıyor

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Katılım
24 Arl 2011
Mesajlar
7,659
Beğeniler
1,564
#1
Pek çok medikal yöntem ilaç doğal kür denediniz ama yine de saçlarınız uzamamakta inatçı mı davranıyor? Durun belki de saçlarınızın uzamamasının sebebi bakımla alakalı değildir...

Lhx2 isimli bir genin aktivasyonu saçların uzamasına yol açıyor. İsveç Umea Üniversitesi'nden Leif Carlsson ve ekibinin yaptığı araştırma PLoS Genetics isimli dergide yayınlandı.

Saçlar ısı döngüsü fiziksel korunma mevsimsel kamuflaj ve sosyal etkileşimler gibi konularda önemli rol oynar. Saç saç koklerinde oluşur ve bu karmaşık minik organlar saç derisinin altında bulunur. Anne karnındaki gelişim evresinde saç kökleri oluşur ve hayat boyunca sürekli olarak uzamaya devam eder. Saçların uzunluğu büyüme evresine göre değişkenlik gösterir. Örneğin saç dibinden ucuna kadar ulaşması yıllar alabilir.

Büyüme evresinden sonra saçların duraklama dönemi gelir. Bu evrede saç kökleri dinlenmeye çekilir. Bunun sebebi tam olarak anlaşılmasa da saçların mevsimlere uyumu nedeniyle gerçekleştiği düşünülmektedir.

Araştırmada Leif Carlsson Lhx2'nin saç oluşumundaki önemini ortaya çıkardı.Lhx2 geni saç köklerinin gelişim evresinde aktifken duraklama evresinde pasif haline dönüyor. Bilim adamları bu genin saç oluşumunda etkili olduğunu ve Lhx2 geninin aktif olmadığı saç köklerinin üretim yapamadığını belirtiyor. Yani bu gen aktif olmadığı takdirde kişide saç uzaması duruyor.
 

Benzer konular

Top