Safkan Kangal Köpeği 10 Bin Lira

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1


Sivas'ta İç Anadolu Seçkin Irk Kangal Köpeği Üretim Merkezi'nde yetiştirilen yavru kangal köpekleri, 10 bin liraya ulaşan fiyatları ile dikkat çekiyor. Piyasada 'Kangal' olarak bilinen köpeklerin genlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten çiftlik sahibi Hüseyin Yıldız, safkan ırkı korumak için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi.

Sahibine bağlılığı ve gücü ile dünya çapında üne sahip olan Kangal köpekleri, meraklıların gözdesi olmaya devam ediyor. İlginin artış göstermesiyle birlikte son yıllarda Sivas genelinde peş peşe köpek üretim çiftlikleri kurulmaya başlandı. Ancak uzmanlar, kangal köpeği ırkının zamanında yeterince korunamamasından dolayı piyasada gerçek kangal olmayan köpeklerin de bu cins gibi lanse edildiğini söyledi. Son 10 yılda Türkiye genelinde düzenlenen birçok yarışmada köpekleriyle şampiyonluklar yaşayan ve Sivas'ta 2003 rakımlı Meraküm tepesindeki İç Anadolu Seçkin Irk Kangal Köpeği Üretim Merkezi sahibi Hüseyin Yıldız, safkan ırkı korumak için çaba gösterdiklerini belirtti.

Bugün yeni dünyaya gelmiş bir köpeğin yavrusunun ırk araştırması için en az 10 yıl geriye gidilmesi gerektiğini ve köpeğin kendinden önceki ailesinin de tek tek bilinmesinin önemli olduğunu ifade eden Yıldız, kangal köpeklerin de ırk seleksiyonu tespitinin şart olduğunu anlattı.

IRKI KORUMAK İÇİN YOĞUN ÇABA GÖSTERİYORUZ

Yıldız sözlerine şöyle devam etti:

"Bu köpeklerin ebeveyn bilgisinin geçmişe yönelik tutulmuş olması gerekir. Irktan bahsetmek için bu seleksiyon şart. Bunlar olmadan herhangi bir köpeğe 'Kangal' demek aslında bu ırka ihanettir ve aynı zamanda suçtur. Şu anda Türkiye'de seleksiyon tespitini yapan bizim dışımızda hiçbir çiftlik bulunmuyor. Bu nedenle insanlar yanılabilir. Kangal diye aldıkları köpekler aslında safkan olmayabilir. Çünkü bunun için genlerine bakılması ve dediğim gibi o köpeğin geçmişi ve ebeveyn bilgisinin de mutlaka olması gerekir. Biz son 10 yıldır yetiştirdiğimiz köpeklerin ebeveyn bilgilerini kayıtlı olarak takip ediyoruz. Bu ırkı safkan olarak korumak için de yoğun çaba gösteriyoruz" dedi.

Yıldız, üretim çiftliğinin, kangal köpeğinin sevdiği karasal iklime en uygun olan 2003 rakımlı ve kış ikliminin çok sert geçtiği bölgede yetiştirdiklerini belirterek, bunun da köpeklerin dayanıklılık ve direncini artırdığını dile getirdi.

SİVASLI VE DAĞLI ÇİFTLİĞİN GÖZDESİ

Şu anda çiftliklerinde çeşitli yaş kategorilerinde 150 kangal köpeği bulunduğunu aktaran Hüseyin Yıldız, köpek alımı için gelen başvuruların bir kısmını geri çevirdiklerini, genellikle de güvenilir olan kişileri tercih ettiklerini söyledi. Kente gelen ünlü isimlerin de ilk ziyaret yerlerinden biri olan çiftlikte 1.5 ay önce dünyaya gelen 'Sivaslı' ve 'Dağlı' isimli iki kangal yavrusu da görüntü ve sevimliliği ile dikkat çekiyor. Kangal yavrularına 10-12 bin lira arasında değişen rakamlarda teklifler geldiğini ifade eden Yıldız, bu tür talepleri hemen değerlendirmediklerini, öncelikli olarak yavruların kendi ebeveynlerinin yanında sağlıklı bir gelişim sağlayarak iyi duruma gelmesine özen gösterdiklerini dile getirdi. - Sivas 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
K Hayvanlar 4
cemree Hayvan Resimleri 0

Benzer konular

Top