1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Şahin Bey

Konusu 'Kurtuluş Savaşımız ve Kahramanları' forumundadır ve wien06 tarafından 26 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  Şahin Bey

  Şahinbey 1877′ Gaziantep’in Bostancı Mahallesinde 55 nolu evde doğmuştur. Asıl adı Mehmet Said’dir. Babası Abdullah Efendi, annesi ayyuş hanımdır. Tellah oğullarındandır. 4 yaşında babadan yetim kalmış, annesi Elbeylioğlu Abdülkadir efendi ile evlenmiştir. Mehmet Said dayısı Ispaha (sipahi) Hacı Mehmet Kara Said’in yanında büyümüştür. Rüştüyede okumuş ve daha sonra derici amcasının yanında tabaklık yapmıştır. 1899′da Zeynep hanımla evlenen Şahinbey aynı yıl yemene er olarak gitmiş ve Yemen cephesinde muvaffakiyet ve kahramanlık üzerine Başçavuş olmuştur.

  1908′de Antep’e dönmüştür. Eşi zeynep’ten 1909 yılında Mehmet Hayri ve 1910 yılında Mehmet Sait adlarında iki oğlu olmuştur. (Bunlardan Mehmet sait küçük yaşta ölmüş, Mehmet hayri 11 yaşında gönüllü olarak savaşa katılmış ve çatışmalarda yer almıştır. Mehmet Hayri’nin bir oğlu bir kızı olmuştur. Oğlu Şehit Şahin 1980′de ölmüş, kızı Nezihe Şehit Şahin’de istanbul’da yaşamaktadır. )

  Mehmet Said 1911′de Trablusgarp Harbine gönüllü olarak katılmış; Balkan savaşlarında Çatalca cephesinde savaşmıştır. Galiçya’da 15. Kolordu’da savaşan Mehmet Said, 1917 Ekim’inde Sina cephesinde vazife almıştır. Başçavuş iken mensup olduğu alayla, Ayn-Ül Cebel denilen bir kalede Araplar tarafından sarılmıştır. Muhazara uzun sürmüş, erzak bitmiş, cephane azalmış, Alay Komutanı da şehit olunca açlık ve sefaletten biten birlikler arasında Araplara teslim olmak eğilimi belirmeye başlamıştır. Mehmet Said birkaç arkadaşıyla teslim olmak isteyenleri yakalayıp, hapis etmiş ve bir gece karanlıkta faydalanarak çok sarp ve çetin bir geçitten askerleri muhasara dışına geçirmek suretiyle Alayı kurtarmıştır. Bu fevkalede hizmetine karşılık ordu komutanlığınca Mülazim-ı Sani ( Teğmen)’liğe terfi olunmuştur.

  1918′de, İngilizlerle sina cephesinde cereyan eden şiddetli bir muharebe neticesinde esir düşmüştür. Mısır’daki Seydi Beşir esir kampı’nda 1919 Aralık ayı başına kadar esir olarak kalan Mehmet Said, Ateşkeşten sonra serbest bırakılmıştır.

  Şahinbey, 13 Aralık 1919′da İstanbul’a gelmiş, Harbiye Nezaretine müracaat ederek vazife istemiştir. Harbiye Nezareti tarafından Antep’e yakın Nizip kazası askerlik şube başkanlığına tayin olup Antep’e gelmiştir. Antep Heyet-i Merkeziyesi’ne müracaat ederek vazife isteyen Şahinbey, Heyetin kendisine Kili-Antep yolunu kontrol altında tutma vazifesini vermesi üzerine, derhal çalışmaya başlamıştır.

  (Şahin adı müsteardır. 30 Kasım 1919′da Sivas’tan ayrılan Ali Fuat Paşa ( Cebesoy ) 4 Aralık 1919′da Kayseri’ye uğruyor. Adana cephesiyle görevlendirilen bazı subaylar ve sivillerle görüşüyor. Adana güney cephesinin milli Teşkilat ve mücadelesi kararlar alınıyor. Bazı subaylar Adana, Güney ve Doğu cephesi için sinan, Tufan, Selim, ŞAHİN ve Doğan gibi müstear isimlerle Teşkilat ve mücadele için bölgeye gönderiliyor. Cephenin Kuva-i Milliye Kumandanı Ali Fuat Paşa’dır.

  Yıllardır evinden, ailesinden, çocuklarından ayrı kalan Şahinbey, kendisine verilen vatan hizmetinin mesuliyetini omuzuna aldıktan sonra derhal hizmet mahalline koşmuştur. Yıllar sonra döndüğü evinde ise ailesi ve çocukları arasında ancak 1 gün kalmıştır.

  1920 yılı Ocak ayı başlarında köyleri dolaşarak cihadın ehemmiyetini ve faziletini anlatan Şahinbey, kısa zamanda 200 fedai toplamıştır. Kilis- Antep şosesi üzerinde 3 müdafaa hattı tesbit etmiştir. 1. Müdafaa hattı Kızılburun’da, 2. Müdafaa hattı Kertil, 3. Müdafaa Hattı da Elmalı köyü olarak tesbit edilmiştir. Bu arada Kilis Müdafa-i Hukuk Heyeti ile de tanışmıştır. Önemli bazı savunmalarda işbirliği yapmışlardır.

  Kilis- Antep yolu, Antep Harbinin kilit noktasıdır. Ne yapıp etmeli Fransızların bu yoldan Antep’teki işgal birliklerine yardım ulaştırmalarına engel olunmalıdır. Şahinbey, kendisine haber gönderen Antep’lilere şu cevabı vermektedir:


  “ Müsterih olunuz, düşman arabaları cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez”

  5 Kasım 1919′da İngilizlerden işgal hareketini devralan Fransız’lar, bir türlü Anadolu’nun bu güzel beldesini işgale muvaffak olamamakta, şehir halkı, sınırlı imkanlarıyla karşı koymaktadır. Fransız’lar bütün ümitlerini Kilis’ten gelecek takviye kuvvetlerine bağlamışlardır. Fakat, o yolu da Şahinbey bir avuç serdengeçtisi ile tutmuştur. Şahinbey ve fadaileri 3 Şubat ve 18 Şubat 1920′de tam donanımlı Fransız birliklerini perişan etmişlerdir. Şahinbey zaferin ardından düşman kumandanına gönderdiği mektup’ta şöyle demektedir:

  “Kirli ayaklarınızın bastığı şu toprakların her zerresinde şüheda kanı karışıktır… Din için, namus için, hürrüyet için ölüme atılmak bize ağustos ayı sıcağında soğuk su içmekten daha tatlı gelir.Birgün evvel topraklarımızdan savuşup gidiniz. Yoksa kıyarız canınıza.”

  Saldıran düşman kuvvetleri bir avuç yiğit karşısında perişan olmanın şaşkınlığına düşmüşlerde. Bu şaşkınlık yerini öfkeye terketmiş ve Antep’e ulaşmak düşman kuvvetleri için bir prestij meselesi olmuştur.

  Fransız kuvvetleri 25 Mart 1920′de Andrea kumandasında yola çıkar. Bu Fransız kuvvetleri sekizbin piyade ve ikiyüz süvariden oluşmaktaydı. Ayrıca, bu Fransız birliğinde, 1 batarya top, 16 ağır makinalı tüfek, çok miktarda otomotik tüfek ve 4 tank mevcuttu.

  Kahraman Şahinbey ancak 100 kişi kalan fedaileriyle düşmanın karşısına dikilmişti. 25 Mart günü sabahtan akşama kadar çatışma devam etmiş ve şahinbey düşmana ağır kayıplar vermiştir.

  Şahinbey gece gündüz uyumuyor, çatışma esnasında her tarafa yetişerek fedailerin manevi kuvvetlerini yükseltmeye çalışıyordu. Sırtındaki kaputu çıkartıp, nöbet bekleyen yiğitlerin üzerine örten Şahinbey, her hareketiyle örnek olmaktaydı.

  28 Mart sabahına kadar düşmana aman vermeyen Şahinbey, durumun gittikçe kritik hal almasından sonra kendisine geri çekilmeye edenlere şöyle diyordu:

  “Düşman burdan geçerse, ben Ayıntap’a ne yüzle dönerim? Düşman ancak benim vucudum üzerinden geçebilir. “Çatışmanın dördüncü günü öğleye doğru Şahinbey’in yanında 18 kişi kalmıştı. Onlarında şahadet şerbetini içmelerinden sonra tek başına kalan Şahinbey, son kuruşu kalıncaya kadar düşman ateşine karşılık vermiştir.
  Atacak kurşunu kalmayan Şahinbey, tüfeğini yere çarparak kırmış ve sel gibi üzerine hücum eden düşmanlara karşı yumruklarını sıkarak karşı durmuştur. (Olayı Yavuz Bülent Bakiler şiirinde şöyle anlatmıştır).


  Ben Antepliyim Şahinim Ağam

  Mavzer omzuma yük,

  Ben yumruklarımla dövüşeceğim

  Yumruklarım memleket kadar büyük  Silahsız Şahinbey’in yanına yaklaşamayan düşman askerleri, uzaktan ateş ederek Şahinbey’i şehit etmişler, ardından süngü darbeleri ile aziz naaşını parça parça etmişlerdir.

  28 Mart 1920 ‘de 43 yaşında şehadet şerbetini içen Şahinbey’in şehadet haberi şehre gelince, yanık bağırlardan şu mısralar dökülmüştür:


  Şahin’i sorarsan otuz yaşında,

  Süngüyle delindi köprü başında.

  Çeteler toplanmış ağlar başında,

  Uyan Şahin uyan,gör neler oldu.

  Sevgili Ayıntap’a Fransız doldu.  Antepliler düşmana tek bir taş vermemek için 11 ay düşmana kan kuşturmuşlar ve din için, millet için, vatan için 6.000′den fazla şehit vermişlerdir.

  Şahinbey, İstiklal meşalesini tutuşturmuş, Onbinlerce Şahinler, tutuşturulan bu meşaleyi söndürmemek için var güçleriyle vuruşmaya koşmuşlardır…
   
 2. BIYIKLI

  BIYIKLI V.I.P V.I.P

  Katılım:
  14 Haziran 2006
  Mesajlar:
  1.327
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  1.130
  Banka:
  144 ÇTL
  Süper bir arkadaşımızsın. Ellerine sağlık.
   
 3. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  Rica ederim hocam asil sizler süpersiniz. Benim amacim gencligimizin Tarihini iyi bilip gecmiste yapilanlardan bir ders cikarip geleceklerini ona göre hazirlamalari

  SEN,
  Resullullah’in müjdesine nail olup, küfrün dogu kal’asini, istanbul’u
  fethederek Islam’a teslim eden, yeni bir cag acan Fatihlerin, dünyayi
  müslümanlardan baskasina dar gören Yavuzlarin, karalarin- denizlerin Hakani
  Kanunilerin neslisin!..


  SEN,
  Vatanini, mukaddesâtini müdafaa ederken düsman kursunlarinin darbeleriyle
  bagirsaklari delik-desik disariya firlayan ve bir eliyle onlari karnina
  iterken, diger eliyle gögsünden bir baska kursunu eliyle çikarip, yaninda
  bulunan arkadasina; “Al arkadasim! Sag olur da dönersen, su kursunu ogluma
  ver! Ve O’na de ki; “Bunu sana baban son nefesinde gönderdi ve O’da ayni
  sekilde ogluna aktarmazsa hakkimi helal etmem! “ dedi diye ulvi ruh
  örnekleri veren sehitler kafilesinin cocugusun!..

  SEN TÜRK OGLU TÜRKSÜN DININI VE GECMISINI SAKIN UNUTMA
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  816
 2. sahinofficial
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.472
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  1.384
 4. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  730
 5. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  661
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş