Sahura Kalkamadığı İçin Oruç Tutmamak

Paradoks ~

... Elif ...
Katılım
6 Eyl 2011
Mesajlar
5,208
Beğeniler
70
Şehir
Konya
#1
Sahura Kalkamayanlar Oruç Tutabilir mi


Sahura Kalkamayan Kişinin Orucu Geçerli Olur mu


Sahura geç kalan kimse öğleden önce oruca niyet etmelidir

Şafii mezhebine göre niyetin vakti oruç farz olursa gecedir. Gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek lazımdır.

Hanefi mezhebine göre ise Ramazan, nafile ve muayyen nezir oruçları için niyet gece vakti getirilebildiği gibi gündüz öğleden önce de getirilebilir. Bunun için İbn Hacer diyor ki: Şafii olan kimse Ramazan'da niyetini unutup gece vaktinde getirmeyen kimse Hanefi mezhebini takliden gündüz öğleden evvel niyet getirsin. Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez. Bunun için Şafii veya Hanefi olan kimse Ramazan-ı Şerifte "ben şu Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutmağa niyet ettim" dese iyi olur. Çünkü bir günün niyetini unutacak olursa da Maliki mezhebine göre orucu sahih olur.

Sahura geç kalan kimse ağzına bir şey koymadığı ve öğleden önce oruca niyet ettiği takdirde orucu Allah’ın izniyle sahih olur.
 
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
#2
Esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve beraketüh
Sahura kalkamadığım için oruç hakkında şüphelerim vardı. Vermiş olduğunuz bu güzel bilgiler için Allah(cc) razı olsun. Allah(cc) tutmuş ve tutacak olduğumuz oruçlarımız ile Ramazan-ı Şerif ayını cümlemize mübarek eylesin. Amin.
 

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#4
şekiller,şemalar dinin özünde yoktur ama körü körüne tutmak yerine bilinçli tutmak en iyisi,kabul olup olmadığına gelince Allahın ibadetler konusunda şartları yoktur,niyetler önemlidir,kul ile Allah arasındadır...unutulmuş,kalkılamamış sahur içindir yorumum :)
 
Top