Sahurda ezan okunduktan hemen sonra namaz kılınır mı?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,890
Beğeniler
9,683
Şehir
Antalya
Takım
GALATASARAY
#1
Sabah namazı, takvimlerdeki imsak/güneş çizgisi arasında kılınır. Bu şu demektir:

Takvimin İMSAK olarak belirlediği dakikadan itibaren sabah namazı kılınabilir. GÜNEŞ olarak belirlediği anda da vakit biter, sabah namazı kılınamaz. Bu iki vakit arası sabah namazının vaktidir. Genellikle sabah namazı son yarım saatinde kılındığı için normal zamanlarda ezan da son bir saatinde okunmaktadır. Halbuki namazın vakti imsak anıyla beraber başlamaktadır. Ramazan ayına mahsus bir uygulama olarak ezan imsak anında okunmaktadır. Bu da oruç vaktinin başladığını ilan etme görevi görmektedir. Bir yandan oruç vaktinin başladığı duyurulurken bir yandan da sabah namazının vaktinin girdiği bildirilmiş olmaktadır. Dolayısıyla ramazanlardaki imsakta okunan ezanla beraber sabah namazının kılınmasında bir sakınca yoktur.
 

patik

Özel Üye
Özel üye
Katılım
24 Arl 2009
Mesajlar
2,894
Beğeniler
403
Şehir
Kayseri
#2
Bu konuda o kadar çok yorum yaptılar ki bilgi kirliliğinden kulaklarımı tıkadım. Yıllardır emin olduğum konuda tereddüte düşürdüler.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,890
Beğeniler
9,683
Şehir
Antalya
Takım
GALATASARAY
#3
Bunlar detay olduğu için yanlış ve kulaktan dolma bilgiler de var. Yeri geldikçe kafama takılanları öğrenmeye çalışıyorum. Ramazan ayındaki istisnadan kaynaklanan bir kafa karışıklığı olabiliyor.
 

Benzer konular

Top Bottom