1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Saka İskit İmparatorluğu

Konusu 'Genel Türk Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 27 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  [​IMG]


  Saka İskit İmparatorluğu  Saka İskit Devleti, doğu kaynaklarında Saka, batı kaynaklarında İskit olarak bilinen bu devlet, Avrasya'da antik çağda kurulmuş bir Türk devletidir

  İskitlerin ilk yurtlarının Tanrı Dağları ve Fergana Vadisi olduğu kesinleşmiştir. Önceleri İskitlerin hangi ırktan oldukları tartışma konusu iken yapılan kazılarda ortaya çıkan kalıntılar, Sakaların Türk kökenli bir halk olduğunu kesinleştirmiştir. Dünya tarih çevrelerinin çoğunluğu da Türk kökenli oldukları sonucunu kabul etmişlerdir.

  Kimmerler, Medler, Yunanlılar, Persler, Asurlular, Urartular ile savaşan İskitler, Perslerle yaptıkları savaşlar, Alp Er Tunga adlı komutan İranlıların destanı "Şehname" ye konu olmuştur.

  İskitler, M.Ö. 2. yüzyıla kadar hüküm sürmüştür.

  YAŞAYIŞLARI

  Sakaların çoğunluğu göçebe idi. Göçebeler atların çektiği çadırlarda yaşarlardı. Baykal Gölü'nden Tuna Nehri boylarına kadar uzanan geniş coğrafyada M.Ö. VII-II. yy.'a kadar geçen uzun bir dönemde siyasi ve kültürel varlıklarını sürdürmüşlerdir. Genellikle konar göçer halde ve hayvancılıkla meşgul olan Sakalar çadır şekline getirilmiş arabalar içinde yaşamışlar. Kırım ve Azak Denizi gibi yerleşmeye elverişli yerlerde de ziraat ve ticaretle meşgul olmuşlardır.

  Savaşlarda kullandıkları en önemli silah, savaş baltasıydı. Ayrıca ok, yay ve kılıç da kullanırlardı. İskit kalıntılarındaki at figürlerinin yoğunluğu dikkati çekmektedir.

  SANAT


  İskit kurganlarında çıkan eserler, medeniyette ileri olduklarını göstermektedir. Heredota göre, "İskitler, çok medeni bir milletti. Gümüş işçiliğinde, dişçilikte ve çıkıkları sarmakta ustaydılar."

  İskit sanatında, hayvan üslubu önemli yer tutar. At, geyik, kuş motifleri ağırlıktadır.
  Herodot'un yazdıklarına göre Yunanlılar, elbise teferruatlarını, gümüş ve altın at takımlarını İskitlerden öğrenmişlerdir.


  İRAN KAYNAKLARINDA İSKİTLER

  Sakaların siyasi hayatına dair bilinenler komşu veya siyasi ilişki kurmuş oldukları ilk çağ devletlerine ait bilgilere dayanmaktadır. Sakaların Ön Asya seferi onları Anadolu'ya kadar getirmiş. İran ile olan mücadeleleri (İran hükümdarı Kurus ve Daryüs'ün seferleri) ile Büyük İskender'in İran seferi ile ilgili olarak Sakalardan söz edilmektedir. Sakaların Ön Asya seferini yapan hükümdarın adı Grek tarihçisi Heredot'a göre Midias, Şehname'ye göre, Afrasyap, Türk efsanelerine göre ise Alper Tunga olarak bilinmektedir.

  Sakalar'ın, hayat tarzı yönüyle İslam öncesi Türklerin giyim-kuşam, madenleri kullanımdaki başarıları ve özellikle de at koşumları vb. etnoğrafik eserleri yönüyle Türk Milli kültürünün ilk temsilcileri olduğu söylenebilir. Saka (İskit)ların yaşadıkları coğrafyada yapılacak olan arkeolojik kazılar ve burada ortaya çıkacak eserler bu devletin Türk kültür ve siyasi hayatındaki yerini ortaya koyacaktır.

  ALP ER TUNGA DESTANI

  Alper Tunga öldi mü?
  Issız acun kaldı mı
  Ödlek öçin aldı mu
  Emdi yürek yırtılır
  Ödlek yarağ közetti
  Ogrı tuzak uzattı
  Beğler beğin azıttı
  Kaçsa kalı kurtulur
  Öğreyüki mundağ ok
  Munda adın tizdağ ok
  Atsa acun uğrap ok
  Tağlar başı kertilür
  Begler atın argurup
  Kagdu anı turgurup
  Mengzi yüzi sargarup
  Körküm angar türtülür
  Ulşıp eren börleyü
  Yırtıp yaka urlayu
  Sıkrıp üni yurlayu
  Sıgtap közü örtülür
  Könglüm için örtedi
  Yitmiş yaşığ kartadı
  Keçmiş özüğ irtedi
  Tün kün keçüp irtelür
  Ödlek arıg kevredi
  Yunçığ yavuz tovradı
  Erdem yeme sevredi
  Ajun begi çertilür
  Ödlek kamug köfredi
  Erdem arıg sevredi
  Yunçığ yavuz tovradı
  Erdem begi çertilür
  Bilge bögü yunçıdı
  Ajun anı yançıdı
  Erdem eti tınçıdı
  Yerke tegip sürtülür ​
   
Benzer Konular
 1. Çirkin Kral
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  876
 2. KıRMıZı
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.234
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  6.550
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  793
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  952
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş