Saka kuşu

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,804
Beğeniler
6,469
Şehir
Seattle.
#1Üreme: Esaret altında üretilebilir.

Ötüş kabiliyeti: Çok iyi ve neşeli

Diğer türlerle uyum: Saldırgan,diğer saldırgan türlerle

barınabilir. (uyum çizelgesini kontrol ediniz)

Boy: (12.7 cm)ZAMAN ÇİZELGESİ

Yumurta sayısı: 3-7 yumurta (3-5 en genel)

Kuluçka görevi: Sadece dişi kuluçkaya yatar

Civciv çıkış zamanı: İlk kuluçkadan sonra 13. gün içinde

Tüylenme zamanı: Yumurtadan çıktıktan sonra 14. günde

Sakalar ülkemizde de son derece sevilen ve tutulan,anavatanı Avrupa kıtası olan bir kuştur. Ancak dünyanın diğer bölgelerine de sunulmuştur. Dağılım alanı Avrupa,kuzey Afrika ve Asya’nın büyük bir bölümü olan gerçek ispinozlar ailesine dahil ,oldukça göze çarpan ve mükemmel ötüş kabiliyetine sahip kuşlardır. Doğal alanlarını çayırlıklar,ağaçlıklı alanlar,parklar,bahçeler ve bağlar oluşturur. Soğuk iklimlerden sıcağa doğru göç hareketleri yaparlar. Üreme sezonu bahar mevsimidir,üreme sezonunun dışında sakalar ortalama 100 kuştan oluşan sürüler halinde uçuşup dolaşırlar.Yabancı ülkelerde kanarya,karabaşlı iskete,ketenkuşu türü kuşlarla melezleştirilirler yada kafeste üretilirler,sakaların alınıp satılabilmesi için bilezikli yani kafes üretimi olması mecburidir.

Ancak her geçen yıl yasa dışı tuzak kurarak yakalama ile doğalarından koparılan bu güzel kuşların soyu tehlike altındadır.“Günümüzde avlanması, yakalanması ve bulundurulması yasaklanmış olan bu ötücü göçmen kuşlar yasaklanmadan önceki yıllarda “ağ tuzakları” kurularak yakalanıyordu. Günümüzde Saka, nesli tükenen ve koruma altında olan kuşlar olması sebebiyle yakalanması ve avlanması yasak olan hayvanlar kategorisine girmektedir. Para ve hapis cezası vardır.Avlanma yasağının olmadığı yıllarda, kuşlar ağa düşürüldükten sonra sıra iyilerin seçilmesine gelirdi. Saka geçimi Ekim ayında yerli kuşlarla başlar. Kuşçular bunlara “oynak” der. Bunları Balkanların kuşları takip eder. Bu kuşlardan da iyi ötenler çıkmakla beraber kuşçular nezrinde asıl makbul olan kuşlar daha uzaklardan, Macaristan, Polonya, Ukrayna'dan gelen sakalardır. Bunlar Kasım ayında geçit yaptıkları için Kasım sakası olarak bilinirler. Kasım sakaları yerli sakalardan kolayca ayrılırlar. Cüsseleri daha iri, renkleri daha parlak ve daha temiz, gagaları daha uzundur. Yerli sakalarda başın iki yanındaki beyazlığın ortasında bulutlu kahverengi bir benek vardır. Kasım sakalarında bu benek ya hiç yoktur, ya da belli belirsiz görülür. Biyolojik olarak bakıldığında, Balkanlar'da bulunan sakalar “Carduelis carduelis balcanica” alt türünden, Romanya'nın kuzeyinden başlayarak kuzeyde Polonya'ya, doğuda Ukrayna'ya kadar olan bölgedekiler, yani kuşçuların Kasım sakaları, ”Carduelis carduelis carduelis” alttüründendir. Elbette ki bütün Kasım sakaları güzel ötmez. Fakat kuşçularca makbul ötüşlü olan sakaların çoğu Kasım sakaları arasından çıkar.”Tükenen Kuşlar

Halen ülkemizde diğer yabancı ülkelerde yaygın olduğu gibi,evcilleştirilmiş sakaların kafeste üretilip,bileziklenmesine başlanmış,bir zamanlar imkansız denilen fakat mümkün olan üretim artık yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır ve bu bilince varmış kuş severler tarafından tuzak kurarak yakalamanın önüne geçilmek istenmektedir. Her sene kolay yoldan para kazanma yolunu bulmuş ne yazık ki yaptıkları zararın farkında olmayan insanlar tarafından yakalanan sayısız saka ya alım-satım yolunda telef olmakta, ya da satın alındıktan sonra strese girip kısa sürede ölebilmektedir. Bizler kafes koşullarına alışmış,evcilleşmiş sakaların barındırılıp beslenmesinden yanayız.. Bu yüzden kafes ya da salma içinde üretim ve barındırılması ile ilgili topladığımız bilgileri buradan sunmak istiyoruz...Barınma: Sakalar kendilerine yakın türlerle barınabilirler ancak pasif yapıda kuşlara agresif davranabilmektedir. Yaygın bir şekilde kanarya kafeslerinde tutulmaları kanısı vardır fakat aksine geniş alanlarda,salmalarda uçabilecekleri bir alan onları çok mutlu edecektir. Salmalarda bir tünekler arasında akrobatik hareketler yaparlar.

Uygun ısılarda her gün banyo veriniz ve uzayan tırnakları kesmeye özen gösteriniz.

Görünüm: Sakaların pek sivri bir gagası vardır,bu gaga deve dikeni tohumlarını çıkarabilmek için dizayn edilmiştir. Kafanın arkası ve ense siyah renktedir. Alın ve boğaz kırmızı renk alır. Yanaklar,alt boyun ve diğer alt bölümler beyaz renk alır. Sırt koyu kestane rengindedir. Kanatlar siyah renktedir ve sarı işaretler bulunur. Sakaların bir çok mutasyonu üretilmiştir. Sarı,renk,inci mutasyon ,albino,pastel,isabel,agate bunlar arasındadır.Cinsiyet Ayrımı: İlk bakışta her iki cinste aynı görünür ancak erkeğin başındaki kırmızı renk daha geniş bir alana dağılır ve gözlerin arkasına kadar uzanır. Erkekler dişilerden hafifçe daha büyüktür ve gagaları daha sivridir. Dişilerin kanatları ve butları daha kahverengidir ve kanatlarında ki sarı işaretler daha soluk ve daha dardır. Her iki cinste öter ancak erkeklerin şarkısı daha uzun ve güzeldir. Kesin bir yol ise kanadın dış bölgesinin erkekte siyah dişide kahverengi olması ile ayırım yapılır.Favori besinler: Devedikeni tohumu,karahindiba başta olmak üzere yeşillikler,kurtlu mama,kanarya yemi. İyi bir saka diyetinde karışık darılar,tarakotu tohumu,keten tohumu,ayçiçeği,şalgam tohumu,hububat tohumları,karışık kanarya-kuş yemleri,yeşil bitkiler ve canlı yem vardır. Sakalar ayrıca çimlendirilmiş tohumlara ve aspura (yalancı safran) bayılırlar. Bununla beraber kalamar kemiği,midye kırıkları gibi mineralleri hiçbir zaman kafesten eksik etmeyiniz.Kısaca üretim: Sakalar kuşhanelerde yada büyük salma kafeslerde üreyebilirler fakat ekili yada bitkilerle donatılmış salmalarda,kuşhanelerde daha iyi sonuç alındığı söylenmektedir. Kuşları üreme zamanında çiftler halinde ayrınız,bununla beraber kurtlu/böcekli mamayla beslemeniz yada canlı yemi tedarik etmeniz gerçekten önemli bir noktadır. Karınca yumurtalarını,meyve sineği larvasını,un kurtlarını mamalarına ekleyiniz. Gözlerden uzak yüksek bir köşeye yerleştirilip saklanmış bir kanarya yuvasını tercih ederler. Dişi kuluçkaya yatarken erkek etrafa gözcülük eder ve yuvayı korur. Ayrıca üretim zamanı çok daha fazla yeşil gıdaya ihtiyaç duyarlar.

(Salatalık yeşillikleri,ıspanak,karalahana,karahindiba,brokol i ve havuç,dal darı,kuş otu vb)Mükemmel
 
Düzenleyen yönetici:

Benzer konular

Top