Salatalık aklandı suçlu soya filizi

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Almanya'da 30, İsveç'te bir kişinin ölümüne, 2 bini aşkın kişinin de kanlı ishal teşhisiyle hastaneye kaldırılmasına sebep olan EHEC salgınının kaynağının sebze filizleri olduğu belirlendi.


Almanya'nın ulusal gıda sağlığı merkezi Robert Koch Enstitüsü'nün başkanı Reinhard Burger, salgının kaynağının büyük bir olasılıkla sebze filizleri olduğunu ifade etti. Burger, Aşağı Saksonya eyaletinde kapatılan çiftlikten alınan filizlere ait numunelerin incelendiğini, bu örneklerde EHEC bakterisine rastlanmadığını, salgının kaynağının kaybolmuş olabileceğini düşündüklerini de belirtti.

Reinhard Burger salgının, şehirlerarası yolculuk yapan bir otobüsün yolcuları, bir restoranda yemek yedikten sonra ortaya çıktığını, hastaların kanlı ishale yakalandığının tespit edildiğini söyledi. Restoran yemeklerinde yapılan incelemede soya filizlerinde EHEC bulunduğunu, soya filizlerini yetiştiren Bienenbuettel Gaertnerhof adlı seranın kapatıldığını söyledi. Reinhard Burger ayrıca, Almanya'da EHEC'den hastalananların sayısının azaldığını, yine de salgının henüz sona ermediğini, yeni vakaların ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Salatalık yasağı kalktı

Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü Başkanı Andreas Hensel de domates, salatalık ve marul tüketilmemesi uyarısının kaldırıldığını belirtti. Sebze filizlerinin çiğ tüketilmemesini tavsiye eden Hensel, restoranlarda bulunan sebze filizlerinin de imha edilmesini istedi.

Öte yandan Rusya, AB'den yeniden sebze alımına başlayacağını açıkladı.


İşte E.kolinin kaynağı

Almanya'nın "sağlık bakanlığı" tarafından yapılan açıklamada, ülkeyi etkisi altına alan ölümcül E.koli salgınının kaynağının soya fasülyesi olduğu teyit edildi.

Hafta başında, soya filizi yetiştiren yerel bir çiftlikten alının numunelere uygulanan testlerden yeterli sonuç alınamamıştı.

Ancak Almanya'nınhastalıkkontrol merkezi, soya filizi yiyenlerin hastalanma riskinin yemeyenlere oranla dokuz kat daha fazla olduğunu açıkladı.

Yetkililer, salatalık, domates ve marul yenmemesi yönündeki uyarılarını geri çekti ancak soya filizi yenmemesi çağrısını yineledi.

Salgın nedeniyle şimdiye kadar en az 29 kişi hayatını kaybetti.
E.koli tazminatı

Daha önce ölümcül bakterinin İspanya'da üretilen salatalıklardan geçtiği bildirilmişti.

Ancak daha sonra bu salatalıkların söz konusu bakteriyi taşımadığı anlaşıldı.

Bakterinin İspanya salatalıklarından kaynaklanmadığı bilgisi, üreticiler açısından çok gecikmeli geldi, İspanya'nın güneyinde tonlarca yeni toplanmış salatalık imha edildi.

Avrupa Komisyonu, E.koli salgınından etkilenen çiftçilere 220 milyon dolarlık yardım yapılması önerisinde bulundu.

Tazminat önerisi, AB üyesi ülkelerintarımbakanlarının Lüksemburg'da yaptığı acil toplantıda gündeme getirildi.

Tarımdan sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Dacian Ciolos, tazminatın Mayıs sonu ile Temmuz sonu arasını kapsayacağını söyledi.

22 kişinin ölümüne ve 2400'ü aşkın kişinin hastalanmasına yol açan bakteri, özellikle de salata malzemesi satışlarını etkiledi.

İspanya'daki meyve ve sebze ihracatçıları derneği, haftalık zararın yaklaşık 225 milyoneuroolduğunu belirtiyor.
SamanyoluHaber
 

Benzer konular

Top