şampuanlardaki bu maddelere dikkat

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Şampuanlarda bulunmaması gereken, dikkat edilmesi gereken maddeler hangileridir?

Piyasadaki şampuan ve saç kremlerinin önemli bir kısmı silikon bazlıdır. Silikon, saç tellerinin etrafını sararak daha parlak ve dolgun görünmesini sağlar ancak saç telinin nem almasını da bloke eder. Kuruyan saçlar parlaklığını yitirir ve kırıklar meydana gelir. Silikon bazlı olmayan esansiyel yağlar içeren kaliteli şampuanlar tercih edilmelidir. İyi kalitedeki şampuanlarda nemlendirici olarak gliserin bulunur. Doğal gliserin yerine sodyum loret sülfat veya daha da kötüsü loril sülfit içeren şampuanlar kullanmaktan kaçınılmalıdır, çünkü bu maddeler saçı tahriş eder; yağlı, kepekli ve kaşıntılı bir kafa derisine neden olur. Petrol türevi maddeler içermediğinden de emin olunmalıdır.

Saç nakli herkese yapılabilir mi? Saç nakli yapılan kişilerde ekilen saçın ömrü ne kadar? Birkaç yılda bir yenilemek gerekiyor mu?

Verici alan yani iki kulak arasındaki bölgede yeterli miktarda ve kalınlıkta saçı olan sağlıklı erişkin kadın ya da erkeklerin çoğu saç nakli için uygundur.

Ekilen saçlar yeni yerlerine yerleşir ve bir daha dökülmemek üzere diğer saçlarımızın arasındaki yerlerini alırlar. Normal saç gibi uzar, taranabilir ve boyanabilirler. Zira bu saçlar, genetik olarak dökülmemeye programlanmış donör bölgesi köklerinden oluşur. Bunlar kolayca kopmayacak ve renkleri daha uzun yıllar beyaza dönmeyecektir. Donör bölgesindeki saçlar diğer saçlara göre daha geç beyazlaştığı için ekilen saçları boyatma derdiniz uzun yıllar olamayacaktır.
Kişinin şikayetinde ve donör alanın elverişliliğine göre birden fazla tekrarlanabilir fakat hastaların büyük bir kısmında tek operasyonla dahi yeterli olmaktadır. Saç nakli, medikal saç tedavileri (Reversa/ PRP, ozon ve lazerle tedaviler) ile topikal krem ve losyonlar ile desteklenmelidir.
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
RUZG4R BilgiBANK 1
Suskun Fen ve Teknoloji 0

Benzer konular

Top