SamSuN Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor YüksekokuLu

Mc_ÖRGE

HalaMadrid
Katılım
15 Eyl 2009
Mesajlar
1,653
Beğeniler
84
Şehir
İzmir
#1


Tarihçe

Yüksekokulumuz , 10.06.1997 tarih ve 23015 sayılı resmi gazetede yayınlanan 97/9414 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Rektörlüğe bağlı olarak kurulmuş olup,bu tarihten hemen sonra Kampüs içerisinde Diş Hekimliği Fakültesi binasının boş bulunan dördüncü katında İdari olarak yerleşmiş ve organize olmuştur16.07.1997 tarihinde ise Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 13209 sayılı kararı ile Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü açılmış ve bu bölüm ile Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü birleştirilerek Yüksekokulumuza aktarılmıştır. ( İlk olarak; Beden Eğitimi ve Spor Bölümü 1990-1991 öğretim yılında Eğitim Fakültesine bağlı olarak kurulmuş olup 65 öğrenci ile aynı yıl normal öğretime başlamıştır.1992-1993 öğretim yılında ise ll. Öğretim programı açılmıştır. Yüksekokul kurulup bu bölüm Yüksekokulumuza bağlanıncaya kadar;

EĞİTİM FAKÜLTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜN'DEN

1993-94 öğretim yılında 60 öğrenci ( l. Öğretim)

1994-95 " " 60 " (l. Öğretim)

1995-96 " " 130 " ( l. Ve ll. Öğretim)

1996-97 " " 180 " ( l. Ve ll. Öğretim) olmak üzere toplam 430 öğrenci mezun vermiştir.

YAŞAR DOĞU BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ OLARAK

Yüksekokulumuz kurulduktan sonra

1997-98 öğretim dönemi, 203 ; ( l. Ve ll. Öğretim)

1998-99 öğretim dönemi 231, ( l. Ve ll. Öğretim)

1999-2000 öğretim döneminde 202, ( l. Ve ll. Öğretim)

2000-2001 öğretim döneminde 217 ( l. Ve ll. Öğretim) olmak üzere toplam 1283 öğrenci mezun olmuştur.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 13.10.1997 tarih ve 20293 sayılı Kararı ile de Yüksekokulumuz bünyesinde Spor Yöneticiliği Bölümü ve Antrenörlük Eğitimi Bölümlerinin kurulması uygun görülmüştür.

Dört yıl süreli Lisans seviyesinde öğretim gören Yüksekokulumuzun

1- Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

2- Spor Yöneticiliği Bölümü

3- Antrenörlük Eğitimi Bölümü, olmak üzere 3 bölümü mevcuttur.

Ancak sadece Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü l. Ve ll. Öğretim programlarında öğrenci bulunmaktadır.Diğer iki Bölüme ise önümüzdeki dönemlerde öğrenci alınması planlanmıştır.

Yüksekokulumuzun şu anda kendisine ait bina inşaatı devam etmekte olup, geçici olarak Diş Hekimliği binası dördüncü katında idari olarak yerleşmiştir. Teorik dersler, kampüs dersaneler bloğunda bulunan derslik ve anfilerde ; uygulamalı dersler Branşlara göre gruplar halinde Kampüs Kapalı Spor Salonu ve eklentilerinde, Eğitim Fakültesi Kapalı Spor Salonu ve Samsun Sağlık Meslek Yüksekokulu Spor Salonu ve eklentilerinde yapılmaktadır.

( Bu tesisler : 1'i çok amaçlı kullanılmak üzere 5 adet Kapalı Spor Salonu ; 2 Halı ve 2 Çim Saha olmak üzere 4 Futbol Sahası, 1 Tenis Kortu , 2 Yüzme Havuzu , Kondisyon/ Güç geliştirme Salonu 1)

Laboratuarımızda Lisans, bilhassa mastır ve doktora öğrencilerimizin hem derslerinde hemde Yükseklisans öğrencilerinin ve öğretim elemanlanlarının (Tez) bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere bir çok cihazımız mevcuttur.Laboratuarımızda Kalp-Solunum dayanıklılığı ve kapasitesini ölçen ayrıca hız, kuvvet, esneklik gibi biyomotor özellikler ve laktik asit kolestrol ve trigliserid gibi kan ölçümleri yapılabilmektedir.


Olimpik Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi

Bu Kompleks de Olimpik Ölçülerde Yüzme havuzunun yanı sıra atlama kulesi ve havuzu. Ayrıca step - aerobik salonu, buhar odası, sauna ve masaj salonu ve fitness salonu, kafeteryası ve bilardo salonu mevcut. Bu binanın hemen yanında halı saha ile inşaatı bitmek üzere olan kapalı tenis kortu mevcut.

Olimpik Yüzme Havuzumuz Avrupa standartlarında bir tesistir.Olimpik yüzme havuzu ve spor kompleksinden üniversite çalışanları ve samsun halkı ancak üye olarak yararlanabilirler.Öğrencilerimiz ise öğrenci kimlikleri ile yararlanabilirler.

Ayrıca yüzme havuzunda özel veya grup olarak yüzme eğitimi verilmektedir.Sportif aktivitelerle birlikte özellikle Dans kursları, step-aerobik seansları düzenleniyor.

Ayrıca yine yüzme havuzunda scuba (su altı tüple dalış) ve can kurtarma kursları düzenleniyor.Ve bunlarda Uluslararası belge veriliyor. Yine yüzme havuzunda sualtı Ragbi takımının, monopolet ve yüzme takımlarının çalışmalarında devam ediyor.


http://www2.omu.edu.tr
 

Benzer konular

Top