Sanat Eserleri Hakkında Ansiklopedik Bilgi

Katılım
17 Mrt 2009
Mesajlar
3,065
Beğeniler
29
Şehir
Cadilar FAN Klüp
#1
Sanat Eserleri

İnsanda güzel duygular uyandıran, duygu düşünce ve hayal dünyasını zenginleştiren eserlere sanat eserleri denir. Resim, müzik, mimari, heykel, şiir, edebiyat birer sanat dalıdır.

Sanat Eserleri hakkında ansiklopedik bilgi

İnsanda güzel duygular uyandıran, duygu düşünce ve hayal dünyasını zenginleştiren eserlere sanat eserleri denir. Resim, müzik, mimari, heykel, şiir, edebiyat birer sanat dalıdır. Sanat eserleri görsel (plastik) sanat eseri, fonetik... Sanat eserleri görsel (plastik) sanat eseri, fonetik sanat eseri ve dramatik (ritmik) olmak üzere üçe ayrılır. Resim, mimari, heykel, hat görsel; edebiyat ve müzik de fonetik; tiyatro, dans, sinema, bale,opera dramatik sanat dalına girer. Sanat eserinin amacı öncelikle doğruluk ve fayda değil güzelliktir. Sanat eserleri insanların duygu ve düşüncelerini anlatır. Bilimsel eserler gibi bilgilendirici ve nesnel değildir. Sanat işiyle uğraşanlara sanatçı denir.

Yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda edebiyatın güzel sanatlar içerisindeki yeri, işitsel(fonetik) sanatlar grubu içerisindedir.
Duygu düşünce ve hayallerin söz ve yazı ile güzel ve etkili biçimde anlatılmasına edebiyat denir. Şiir, hikâye roman, masal vb. edebiyatın türleri arasında yer alır.Sanat Eserleri'nin özellikleri


1. Sanat eseri kişiseldir. Kişisellik; sanat eserinin önemli bir kriteri olsa da aşırı bir öznellikle ortaya konulmuş bir eser, sadece eseri ortaya koyan kişinin, o çok özel, kimsenin kolay kolay anlayamayacağı dünyasından bir parça olduğu için, diğer dünyalar için pek bir anlam taşımayacaktır. Fakat burada anlatmak istediğim kişisellik, sanatçı neden bahsederse bahsetsin bu işin duygusuz yapılamayacağıdır. Bu da sanatı, nabza göre şerbet vermeye çalışan birçok disiplinden ayırır.

2. Sanat eserleri yaratıcılık gerektirir. Birçok kişi sanata ilgi duysa da icra etmek, bir eser üretmek "sanatçı" denilen özel yeteneğe sahip insanlara özgüdür.

3. Sanat eseri estetik kaygılarla ortaya çıkar. Başat olarak başka bir kaygıyla yola çıkmak git gide sanattan uzaklaşmaktır.

4. Sanat eseri evrenseldir. Birçok kişi "evrensellik" kavramına "tüm dünyaya yayılmış", "herkes tarafından sevilen" gibi anlamlar yüklüyorlar. Evrensel olan bir şey tabii ki böyle de olabilir; ama aslında bir bilginin evrensel olması, ona sahip olan ya da onu kullanan herkesin malı olması demektir. Yani evrensel olan; arkadaşlarımızdan biri tarafından masaya konulan sigara paketi gibidir. Masadaki herkes sigara içmese bile, paket herkese açıktır, herkese sunulmuştur, herkese sunulabilme özelliğine sahiptir.

5. Sanat eseri özgündür; yani tektir. Bu da sanat eserini diğer üretimlerden ayırır. Eser ortaya koymaya çalışan bir sanatçı, eser ortaya koymuş sanatçılara özenebilir ve özenmelidir.

6. Son olarak; sanat eseri kalıcıdır. Bu da sanat eserinden alınan haz ile diğer hazlar arasındaki ayrımı açıklar. Dondurma yemek de haz veren bir olaydır, ama kalıcı değildir. Oysa sanat eseri, hayatımıza etki edebilecek kadar kalıcıdır.
 

Benzer konular

Top