Sanayileşme ve İngiltere

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,453
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#1
1750'de İngiltere'de bir sanayi devrimi meydana geliyordu. ve bunun etkisiyle 1800'e doğru dünya nüfusu 1 milyarı aşmaya ve bu insanların çoğu da hızla büyüyen şehirlerde iş aramaya başlamışlardı. şehir gittikçe daha çok insanın evi haline geldi. yeni ve farklı bir beşeri coğrafya ortaya çıktı. bu değişimler günlük yaşama birçok iyileştirme getirmiş fakat aynı zamanda da günümüzün temel toplumsal ve ekonomik sorunlarının çoğu da böylece yaratılmış oldu.
İngiltere, 18 ve 19. yyların ilk sanayi şehirsel ulusu olarak ortaya çıkmıştı.
1700'de ingiltere nüfusunun 4te 1i şehirlerde yaşıyordu. yüzyılın bitimine doğru, dünyanın ilk sanayi şehri olan Manchester'in 52 dokuma sitesi olmuştu. böylece de fabrika şehri doğuyordu. 1800 ve 1900 arasında şehirlerde yaşayanların sayısı yüzde 27'den yüzde 64'e yükselirken, sanayi devriminin etkileri de yerleşme kalıpları üzerinde hissediliyordu. sanayileşmeyle ingiltere bir çiftçi ülkesinden bir şehir ülkesi haline gelmiştir.

Manchester:
manchester 1 haftalık pazarı ve yıllık panayırı olan bir kasabaydı. 19. yüzyılda ise artık önemli bir sanayi merkeziydi. buharlı makinelerin de gelişmesiyle ülkenin pamuklu imalat merkezi haline geldi. Manchester patlayan bir şehirsel büyüme geçirmişti. süreç içinde slum (sefalet yuvaları) geniş alanlara yayılmış, slum ağaları yoksulların sırtından geçinmeye başlamıştı. zenginler sayfiyelere göçerken şehir içinde kirlilik, sağlık ve barınma gibi önemli sorunlar oluşmuştu. şimdi ''şehirsel kriz'' denilen şey bu şehirde daha o zaman başlamıştı.
ingiltere'de sanayileşmenim etkisiyle görülen değişimler kısa zamanda kıta avrupasında yayıldı, şehirler snayileşmeyle eş anlamlı hale gelmişti. 1800'de avrupada 500.000 nüfuslu tek şehir paris iken, yüzyılın sonunda 5 şehrin nüfusları 1 milyonu geçiyordu.
 

Benzer konular

Top