1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Şaperon Molekülü Ve Görevleri

Konusu 'BilgiBANK' forumundadır ve Suskun tarafından 19 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  [​IMG]


  Hücrelerimizin temel yapı birimleri proteinlerdir. Proteinler ribozom da kompleks bir yapıda üretilmektedir. Bu üretilen proteinlerin çalışabilmesi için proteinlerin doğru vakitte ve olması gereken yerde katlanmaları gerekmektedir. İşte bu noktada hayati öneme sahip olan Şaperon molekülü devreye girmektedirler.

  Şaperon proteinlere şekil vermektedir. Proteinlerin görevlerini yerine getirebilmesi için üç boyutlu şekle sahip olması gerekmektedir. Bu aşamada bir heykeltraş gibi çalışan şaperon hayati öneme sahiptir.

  Şaperonların hücre içindeki görevlerini sayacak olursak;

  1- Ribozomda üretilen proteinlerin zamansız kıvrılmalarına engel olmaktadırlar. Proterinler doğru yer ve zamanda şaperon sayesinde katlanırlar.
  2-Hücrede yanlış şekilde katlanmış proteinler vardır. Şaperon bu yanlış katlanmış olan proteinleri görerek onları düzeltir
  3-Bazı onarılması ya da düzeltilmesi mümkün olmayan proteinleri parçalar ve ortamdan atar. Bu şekilde hücrenin zarar görmesini engeller.

  Hücrelerimizde tüm yapı taşlarının eksiksiz ve doğru bir şekilde çalıştığını ancak şaperonların eksik ya hatalı çalıştığını düşünecek olursak, bu sistemin durma noktasına geldiğini görürüz.Böylede hücredeki var olan canlı durum hücrenin ölmesiyle son bulmaktadır.

  Sonuç olarak hücredeki her bir molekülün belli görevleri vardır. Bu görevlerdeki en ufak bir aksama bile hücredeki canlılık durumunun ölüme dönüşmesine yol açabilmektedir. Birçoğumuzun adını ilk kez duyduğu bu hayati molekül gibi hücrede birçok molekül bulunmaktadır. Çünkü vücudumuzda yaklaşık otuz bin farklı protein bulunmaktadır. Bu proteinlerin sadece %2 sinin görevi tam anlamıyla öğrenilebilmiştir. Bu da gösteriyor ki; canlılık için hücrede her şeyin eksiksiz, hazır ve mükemmel olması gerekmektedir.
   
Benzer Konular
 1. ahbeabi
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  439
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  5.328
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.570
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  867
 5. ~meLek~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  540
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş