Şarjsız cep telefonu üretildi

e-PaCk

Forum Gururu
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
2,953
Beğeniler
46
#1
Cep telefonu teknolojisinde dünya lideri konumunda olan Nokia, şarj derdine son verecek devrim gibi bir buluşa imza atmaya hazırlanıyor. Şarj aletini ortana kaldıran buluş baz istasyonlarından gelen sinyallerle telefonun pilini dolduruyor.

Sarj soketi bile yok

“Kablosuz güç transferi” denilen bir sistem üzerinde çalışan Nokia mühendisleri, elektromanyetik dalgaları elektrik enerjisine çevirerek pili şarj edecek olan sistemin bir prototipini üretti. Üretilen cep telefonunda şarj soketi bile bulunmuyor.

Anteni sayesinde şarj olacak

Prototip telefonun topladığı radyo dalgalarından 50 mili watt güç toplayabildiği ve bunun de pilin doldurulmasına yettiği belirtildi. Cep telefonu anteni sayesinde baz istasyonlarından gelen dalgalarla pilini dolduracak. Cep telefonunu radyo ve televizyon vericilerinden gelen sinyalleri de elektrik enerjisine dönüştürerek depolayacağı belirtiliyor.

Tek sorun ise uzun süreli konuşmalarda pilin tükenmesi.

NOT: Bu haber bilgilendirme amaçlı olup, yukarıda verilen resim ilk cep telefonudur. Özellikleri ise, Boyut: 28x8x6 cm, Ağırlık: 850 gr, Ekran: Yok, Devre sayısı: 30, Konuşma süresi: 35 dakika, Şarj süresi: 10 Saat, Fonksiyonları : Konuşma, dinleme, tuşlu arama' dan ibaretti...
 

Benzer konular

Top