Sayfalarımda Google Reklamlarını Nereye Yerleştirmeliyim?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,468
Beğeniler
8,989
Takım
GALATASARAY
#1
Google reklamlarının nereye yerleştirildiği içeriğe bağlı olarak sayfadan sayfaya değişiklik gösterir. Reklamlarınızı yerleştirirken kendinize sormanız gereken bazı sorular aşağıda sıralanmıştır:
  • Kullanıcı benim sitemi ziyaret ederek neyi gerçekleştirmeyi amaçlıyor?
  • Belirli bir sayfayı ziyaret edenler ne yapıyorlar?
  • Dikkatleri muhtemelen nerede yoğunlaşmaktadır?
  • Reklamları kullanıcılara engel olmaksızın bu bölgeye nasıl yerleştirebilirim?
  • Sayfayı nasıl temiz, düzenli ve çekici tutabilirim?


Bazı bölgeler diğerlerine oranla daha başarılı sonuçlar vermektedir. Bu ısı haritası örnek bir sayfa üzerindeki ideal yerleştirmeyi göstermektedir. Renkler, koyu turuncudan (en yüksek performans) açık sarıya (en düşük performans) açılarak gitmektedir. Diğer bütün faktörler aynı kaldığı sürece, sayfanın ilk görünen kısmına yerleştirilen reklamlar, sayfanın daha alt bölümlerinde bulunan reklamlara göre daha iyi performans gösterirler. Zengin içerik bulunan ve navigasyon bölümlerine yakın bulunan reklamlar genellikle daha iyi sonuç almaktadır.

Bu ısı haritası yerleştirmeye yönelik yararlı bir rehber olmakla birlikte, reklam yerleştirme konusunda karar verirken kullanıcılarınızı ön planda tutmanızı önemle tavsiye ederiz. Kullanıcılarınızın değişik sayfalardaki davranışlarını ve onlar için neyin en faydalı ve görülür olduğunu düşününüz. Bazı sayfalardaki en uygun reklam konumunun her zaman beklediğiniz gibi olmadığını göreceksiniz.

Örneğin, kullanıcıların tipik olarak bir makaleyi okumaya yoğunlaştıkları sayfalarda makale içeriğinin hemen sonuna yerleştirilen reklamlar çok iyi verim almaktadırlar. Bu neredeyse kullanıcıların makaleyi okumayı bitirerek kendilerine, "şimdi ne yapabilirim?" diye sormaları gibidir. Doğru hedeflenmiş reklamlar bu sorunun cevabını verebilir.

Reklam yerleşiminde diğer bir ısı haritasını da aşağıdaki resimde görüyorsunuz.
 

sherry

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Arl 2006
Mesajlar
2,661
Beğeniler
43
#2
Bu tiyolar sayesinde zengin oluruz inşallah:) Teşekkürler eline sağlık...
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,468
Beğeniler
8,989
Takım
GALATASARAY
#3
İnşallah inşallah biz olduk siz de olursunuz inşallah :P

Forum değil ancak içeriği özgün bir site ile, domain ve host masraflarını fazlası ile çıkarmak kolay. Forumdan kazanmak ise hakikaten çok zor.

Yakında herkese kazanma fırsatı sunacağız efendim :P
 

Benzer konular

Top