Saygi Duymak

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,281
Beğeniler
126
#1
başka bir kişinin varlığına dair tahammüllü olmaktır. aslında hiç kimse hiç kimsenin fikrine saygı göstermez ama öyle gözükmek zorundadır. ayrıca saygılı olma zorunluluğumuz da yok. örneğin dini bir konuda ancak inanan saygılı olur, çünkü adı üstünde inanıyordur. fakat inanmayan hiçbir insanoğlu inanan kişiye saygı göstermez. gösterse inanırdı.

açıkçası saygı duymak meselesini palavra ve samimiyet dışı buluyorum. sadece oyun oynuyoruz. çaktırmazsak herkes yer bu kadar basit.

saygısızlık yapmanın tersi değildir saygı duymak. saygı duyduğunuz zaman o fikre karşı eşit uzaklıkta olursunuz yani bu kabullenme adımıdır. ama oturmuş, kesin bir fikriniz varsa sadece -saygısız olmazsınız- o kadar.
not: saygı duymak nedir? görüşü mantıklı bulmaktır yani yarın öbür gün aynı şekilde düşünmektir. kutsal değerlere saygı beklemek de aslında aynı düşünülmesini istemektir. ya da tam tersi de geçerli tabi ki. inanmayanın fikrine duyulan saygı da aynı şeydir.

saygı duymak aslında karşısındakinin düşüncesine değil bizzat karşındaki insana ona inanması konusunda küçümseyen veya eziyet veren tavır içine girmemektir. o inanca veya o düşünceye saygı göstermek anlamında değildir. dini değerlere ve kutsal sayılan şeylere saygı göstermek ise o kişinin inancında insan olarak tercihini yapmakta özgür olduğunu bilmek ve onu bu inacından veya düşüncesinden dolayı kınamamaktır. aksi halde düşüncesine inancına saygıyı hemfikirdaşları göstermektedir.
ve genelde inanları rencide etmek ve onlarla lay etmek için onların inadıkları şeylere dil uzatarak hakaret ederek kişilerin değer verdikleri şeyleri değil o kişileri aşağılamak saygı duymamaktır.

saygı.
-az yüksek sesle söyle, ne diyorsun?
-saygı diyorum saygı!
-ha, saygı...tamam duydum


Alinti
 

Benzer konular

Top