Saygı Öztürk - Belgelerle ERGENEKON

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,078
Şehir
TÜRKİYE
#1Araştırmacı gazeteciliğin günümüzdeki önderlerinden Saygı Öztürk'ten Belgelerle Ergenekon...

Gerçeklerin hepsi, belgelerle; sorgulama, ifade ve arama tutanakları, aramalarda bulunan belgeler...hepsi Belgelerle Ergenekon'da... Emniyet müdürlüğü Terörle Mücadele şube Müdürlüğü ekipleri Ümraniye'deki bir gecekonduya baskın düzenlediler. Aradıklarını, elleriyle koymuş gibi buldular. Çünkü gelen ihbar telefonunda, neyin nerede olduğu açık bir biçimde anlatılmıştı. Üzerinde 15 haziran 1997 tarihli 'mühimmat istif kartı' bulunan kasada Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) yapımı 18 adet el bombası, el bombalarına ait 18 adet fünye, 'DM-41' NATO standardı tabir edilen 7 adet el bombası, Alman yapımı 2 adet el bombası bulundu. İşte bu bombaların ele geçirilmesiyle başlayan soruşturma, şimdi 'darbe günlükleri'yle devam ediyor...

...Madalyanın bir yüzünden bakınca manzara komikti: Üç beş yazar, emekli asker ve üniversite hocası el bombalarıyla milli iradeyi devirip dare yapacak! Madalyonun öteki yüzünde ise Saygı Öztürk'ün burada sergilediği, açığa çıkardığı belgeler vahim. Aslında bir gazetecilik şaheseri... Ve 'dağ fare doğurdu' sözünün kanıtı.


Emin Çölaşan

(Tanıtım Yazısından)
 

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,078
Şehir
TÜRKİYE
#2
Kitap ile ilgili basından

Saygı Öztürk'ün yeni kitabı "Belgelerle Ergenekon' bir haftada 6 baskı yaptı


Gazeteci-yazar Saygı Öztürk, Türk basınında "Ergenekon"un hep "ilk"lerini yazdı. Ulaştığı belgeleri "Belgelerle Ergenekon" kitabında topladı. Önsözünü Emin Çölaşan'ın yazdığı kitap ilk haftasında 6 baskı yaptı.


"Ergenekon"un kilit isimlerinden Tuncay Güney'i Kanada'da bulan ve onun "haham" olduğunu kamuoyuna ilk kez duyuran Saygı Öztürk, 2001 yılında ele geçirilen "Ergenekon belgeleri"nin o dönem niçin durduğunu, yeni operasyonla ilgili önemli suç kanıtlarına ulaşılmadan operasyonun Başbakanın talimatıyla niçin erken başlatıldığını da yeni kitabında ortaya koydu.

"Ergenekon Örgütü" nün sanıklarından İlhan Selçuk, Veli Küçük, Doğu Perinçek, örgütün önemli isimlerinden olduğu iddia edilen yazar Ergün Poyraz, Doç.Emin Gürses, Danıştay saldırısını planladığı iddiasıyla ifadesi alınan eski Milletvekili Emin Şirin'in Emniyet'te ki sorgusu da kitapta yer aldı. Sorguda kim ne ile suçlandı, bu suçlamalara bu kişilerin nasıl cevap verdiği de "Belgelerle Ergenekon"da tam metin olarak yayımlandı.

Kitapta emekli Orgeneraller Hurşit Tolon, Şener Eruygur, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Apo'yu sorgulayan asker Atilla Uğur'un mahkemede kendilerine yönelik suçlamaları nasıl cevaplandırdığı da "Belgelerle Ergenekon"da yer aldı.

Kitapta, Ergenekon soruşturmasının yıllar önce işaretlerinin nasıl verildiği, bir cemaatin nasıl devreye girdiği, kimlerden kimler hakkında ifade vermelerinin istendiği de belgelerle açıklandı.

EMİN ÇÖLAŞAN'DAN ÖNSÖZ

Ünlü Gazeteci-yazar Emin Çölaşan, Saygı Öztürk'ün diğer kitaplarında olduğu gibi "Belgelerle Ergenekon"un da önsözünü yazdı. Çölaşan, "Ergenekon" olayına bakışını da kapsamlı bir biçimde kitapta açıkladı. Çölaşan'ın yazdığı önsüzünün bir bölümünde şunlar yer aldı:

Saygı Öztürk aylarca çalıştı ve bu tezgahın nasıl kurulduğunu ortaya çıkardı. Burada ayrıntılara girmiyorum. Acı gerçekleri ve inanılmaz olayları bu kitabı okurken çok net bir biçimde anlayacaksınız.

Haham ve muhbir Tuncay Güney'le defalarca konuştu. İlhan Selçuk, Veli Küçük, Doğu Perinçek, Emin Şirin, Doçent Dr. Emin Gürses, Ergün Poyraz ve Sinan Aygün'ün polis ifadelerinin tam metnini ele geçirdi. Zaten "Ergenekon Terör Örgütü"nü anlayabilmek için gözaltına alınan kişilere ne sorulmuş, onların nasıl cevap verdiğini yani bu ifadeleri okumanız gerekiyor.

Ergenekon yalanı, darbe iftirası, haftalar ve aylar boyunca AKP medyasının ve AKP'nin en üst yönetici takımının dilinden düşmedi. AKP'ye yakın çevrelerden bunlara sürekli 'medya servisi' yapıldı. Yüzlerce yalanı bunlar manşetten verdi. Ülke yönetiminde çuvallayanlar, kafalarda yaratmak istedikleri hayali DARBE öcüsüne, DARBE umacısına sarılıp günü kurtarma peşine düştüler.

Öbür yanda bir sürü masum insan gözaltına alınmış, tutuklanmış, büyük sıkıntılar yaşamış, umurlarında bile değildi. Amaç, yarattıkları hayali, ciddiyetten yoksun ve düzmece kavramlara sığınıp kendilerini kurtarmak, hatta acındırmaktı.

Dahası da var! Olayı kendilerince güçlendirmek ve kanıtlamak için cezaevlerinde başka suçlardan tutuklu ve hükümlü olan ve adı mafya olaylarına karışmış kişileri bile ifade için getirip Ergenekon çetesiyle bağlantılarını bulmak için çaba harcadılar. Danıştay katliamı, Hrant Dink cinayeti, Ahmet Taner Kışlalı ve Necip Hablemitoğlu cinayetleri ve hatta PKK olayları Ergenekon işiydi!

Neyse ki Osmanlı dönemindeki Patrona Halil ayaklanmasını, Genç Osman'ın öldürülmesini, Enver Paşa'nın Babıali baskınını falan Ergenekon'a bağlamayı akıl etmediler de rahatladık!

Bundan önceki kitabının önsözünde Saygı için rahmetli gazeteci abimiz Şinasi Nahit Berker'in sözünden yola çıkarak bir tanım yapmıştım:

"Gazeteci olunmaz, gazeteci doğulur."

Saygı Öztürk bu çalışmasıyla bir kez daha kanıtladı ki, doğuştan gazetecidir.

Değerli arkadaşım, kardeşim ve dostum Saygı Öztürk şimdi ll. kitabıyla karşınızda.

Söyleyecek bir söz bulamıyorum. Sadece "Ellerine, beynine ve yüreğine sağlık" diyorum. Okumaya başladığınızda, aynı şeyi ilk sayfadan itibaren sizin de söyleyeceğinize inanıyorum.
 
Top