Sayısal Verilerden Yararlanma ve Örnekler

Konusu 'Edebiyat / Kitap' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 11 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ Vip Üye

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  57.447
  Beğenileri:
  3.164
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Bayan
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  ❤ Şehr-i İstanbul ❤
  Sayısal Verilerden Yararlanma ve Örnekler

  Düşüncelerin kanıtlanması, inandırıcı kılınması için araştırma sonuçlarından yararlanma yoluna gidilir.

  İstatistiklerin -sayılara karşı beslenen güvene bağlı olarak- inandırıcı etkisi, savunulan düşüncelerin sayısal verilerle desteklenmesini getirmiştir.

  Güvenilir kaynakların sunduğu verilerin kullanılması yazarın inandırıcılığını büyük ölçüde artırır. Ancak genelleşmiş istatistik bilgiler ve kasıtlı olarak veritenler güvenirliği sarsar.

  Örnek: Osmanlı devleti, ilk toprak kaybına 17.yy'ın sonunda uğramıştır. O güne değin hep toprak kazanan imparatorluk, ilk olarak 17.yy sonunda toprak yitirmiştir. Bkz. Karlofça Antlaşması 1699.Kurtuluş Savaşı, silah üstünlüğüyle değil, savaş taktiklerinin doğru belirlenmesiyle kazanılmıştır. 1. İnönü Savaşında Türk Ordusu ile Yunan Ordusunun silah durumu, 2. İnönü, Sakarya Savaşlarında iki ordunun silah durumu belgelerle belirtilmiştir.

  Örnek:
  Eleştirmenlerimizin eleştiriyi yan meslek olarak algılamaları bilinen bir gerçek ama işin korkutucu boyutu birçok kimsenin ilgisini çekmiyor. Eleştirmenlerimizin yüzde 83'ünün ekmeğini kazandığı mesleği eleştirmenlikle ilgisiz: yüzde 33'ü ticaretle uğraşıyor, yüzde 10'u tekstilci, yüzde 40'ı doktor, çok az bir kısmı da yazar, işin en ürkütücü yönü, aydınlarımızın yüzde 72'sinin, eleştirmenlerin eleştiri dışında işler yapmalarını oldukça doğal karşılamaları. Sanki bu durum eleştiriyi olumsuz yönde etkilemezmiş gibi.

  Yazar, bir kişinin sözünü veya adını anma yerine sayısal verilerden yararlanmıştır.

  Not: Şunu da bilmemiz gerekir ki sayısal verilerden yararlanmaya bilimsel verilerden yararlanma adı da verilebilmektedir.
   

Sayfayı Paylaş