Sebzeleri unutmayın!

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#1

Bebeğinizi sebzelere alıştırmak için sebze püresi şeklinde mamalar hazırlayabilirsiniz...

Bebeğinizi sebzelere, aynı meyvelerde yaptığınız gibi, yavaş yavaş alıştırmalısınız. Bebeğiniz 4-5 aylık olduktan ve meyve sularına başladıktan bir hafta kadar sonra, öğle yemeğinde ona 5-6 tatlı kaşığı sebze verebilirsiniz. Sebzeleri başlangıçta koyu çorba şeklinde vermeniz, bebeğinizin alışma sürecini kolaylaştıracaktır. İlk haftadan sonra sebzeleri koyu püre şeklinde hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Karışık Sebze Maması
Malzemeler: Yarım su bardağı su, yarım orta boy havuç, yarım orta boy patates, bir tatlı kaşığı pirinç

1. HAFTA: İlk haftada işe sebze çorbasıyla başlıyoruz.
Tüm malzemeler bir düdüklü tencereye konur ve 15 dakika pişirilir. Sonra hepsi tel süzgeçten veya blender'dan geçirilir. İçine su eklenerek koyu çorba kıvamına getirilir.

Üçüncü günden itibaren bu karışıma yarım kabak eklenebilir. Ayrıca, sonraki her iki günde bir yeni bir sebze daha eklenerek çorbanın miktar ve kıvamı arttırılabilir. Bebeğinizin doyduğuna emin olana kadar öğünlerini anne sütü veya mama ile destekleyebilirsiniz.

2. HAFTA: Artık basit sebze püresine geçebiliriz.
Bu ikinci hafta boyunca sebze karışımımız yukarıdaki gibi hazırlanır. Ancak içine daha az su konarak ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklenerek püre kıvamına gelmesi sağlanır.

3. HAFTA: Şimdi tam sebze püresi yapabiliriz.
Yukarıdaki gibi hazırlanan püreye, tepeleme bir çorba kaşığı dolusu 3 kez çekilmiş kıyma katılır.

4. HAFTA: Sebze püresi haftada 3 gün kırmızı, 4 gün beyaz et ile hazırlanır.

6. aydan sonra sebze püresine bulgur, mercimek, makarna gibi tahıllar ve nohut, fasulye gibi hububatlar da az miktarda eklenebilir.
 

Benzer konular

Top