Seçmeli Kürtçe dersi geliyor...

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,718
Beğeniler
8,973
Takım
GALATASARAY
#1
"Kürtçe seçmeli ders olarak alınabilecek"

Bakan Beşir Atalay’ın "anadilde öğrenim" açıklamasının ardından gözler, Kürtçe’nin nasıl öğretileceğine çevrildi.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, 4+4+4 görüşmeleri sırasında, “ortaokullar için hazırlanacak seçmeli dersler arasında Kürtçe’nin de olabileceğini” söylemişti. Edinilen bilgiye göre Talim Terbiye Kurulu tüm seçmeli derslerin program ve müfredatlarına dair çalışmayı, bu ay sonuna kadar bitirecek. Seçmeli dersler arasında Kürtçe de olacak. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Kürtçe müfredat programının bu hafta bile yayınlanabileceği söylüyor. Dersin önümüzdeki eğitim yılında, seçmeli olarak programda yer alması durumunda, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da birçok okulda tercih edilmesi bekleniyor.

Seçmeli Kürtçe Dersi Sendikaları İkiye Böldü

Talim Terbiye Kurulu’nun, seçmeli derslere Kürtçenin de ekleneceği kararını yorumlayan Eğitim-Sen, dersin 'seçmeli' olarak kalmamasını, herkese anadilde eğitim hakkının verilmesini istedi. Türk Eğitim-Sen, bunun Türkiye’yi 'bölünmeye' götüreceğini iddia etti.

Talim Terbiye Kurulu’nun tüm seçmeli derslerin program ve müfredatlarına dair çalışmayı, bu ay sonuna kadar bitirmesi, Kürtçenin 5. sınıftan itibaren seçmeli ders olması bekleniyor. Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, Kürtçe'nin 5. sınıftan itibaren seçmeli ders olacağına ilişkin yaptığı değerlendirmede, sendika olarak, öteden beri bilimsel ve anadilde eğitimi savunduklarını söyledi. Herkesin kendi dilini, kültürünü öğrenmeye hakkı olduğunu belirten Bozgeyik, "Dersin, seçmeli olarak kalmaması gerekiyor. Herkesin anadilde eğitim talepleri karşılanmalıdır. Dünyanın birçok ülkesinde hiçbir dil, seçmeli olarak okutulmuyor, eğitim dili olarak okutuluyor. Resmi dilin Türkçe olması gerektiğini savunuyoruz. Onun dışındaki dillerin de eğitim dili olmasını istiyoruz" dedi.

"Son derece yanlış bir karar"

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da, kararı son derece yanlış bulduğunu dile getirdi. Kürtçe'nin seçmeli ders olmasının, Türkiye’yi bölünmeye götüreceğini öne süren Koncuk, "Seçmeli ders, talepleri azaltmayacak. Kararı verenler, bunun tarihi sorumluluğu altında kalacaktır" diye konuştu.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer ise, "Kürtçe okullarda seçmeli ders olarak okutulursa ve bunu seçimlik ders olarak bazı insanlarımız seçerse kıyamet kopacağını düşünenler kendi önyargılarını yıkmalıdırlar. Ülkemizin resmi dili Türkçe'dir ve eğitim dili de Türkçe olarak herkes tarafından benimsenmiştir. Bu durum nasıl yadırganmıyor ve genel kabul görüyorsa, Kürtçe'nin seçimlik ders olarak yer alması da yadırganmamalıdır" diye konuştu.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,246
Takım
GALATASARAY
#4
Zamanla o bölgelerde ana dil olarak yaparlar, Türkçe seçmeli ders olur, sonra biri çıkar tamamen kaldırır Türkçeyi
Bu konudan bunu çıkarmamak elde değil.
 

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,651
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#6
yer yüzünde kaç tane kürt var ki,derste öğretecekler kürtçeyi,zaten kürt olan ailenin çocukları okulda türkçe öğrenirken zorluklar yaşıyor,açılım adı altında yapılan saçmalık.
üstelik türkler bile ingilizce konuşmak için çabalarken,öğrencileri bir rahat bırakın.birilerine kapalı kapılar ardından verdiğiniz sözler yüzünden gençleri mahvedip,hayatlarına müdahale etmeye hakkınız yok.
beyinlerine bölünme sözcüğünü yerleştirerek en büyük hatayı yapıyorsunuz.
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,847
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#8
birilerine komplo teorisi gibi gelsede çok büyük oyunlar üzerine kurulu siyasi düzenin piyonlarıyız. erdoğanın seçilmesi ile başlıyan yeni düzen oyun 2. cumhuriyeti kurma çalışmaları son sürat durmak yok yola devam ediyor... bu ülkede kürt sorunu dil le mille çözülmez en büyük sorun açlık geçim sıkıntısıdır sen ona önce insanca yaşama imkanı sunacaksın yoksa elma şekeri ile çocuk oyalamaktır yaptıkları... yiyorsa aşiret sistemine son versinler :) tabi milletvekillerinin içindede aşiret reisleri olunca zor geliyor???
 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#10
Hem Türkiye bölünmesin diye uğraşırlar,hem gelin bizde varız savaşa der gibi özel ders çıkarıyorlar.
Varmı bundan saçması... Oldu olacak resmi dilimizide değiştirsinler...
Neyse ben ağızımı kapatıyorum.
 

Benzer konular

Top