Sedan Muharebesi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Sedan Muharebesi

Sedan Muharebesi (Almanca: Die Schlacht von Sedan, Fransızca: La bataille de Sedan), Fransa-Prusya Savaşı'nda 1 Eylül-2 Eylül 1870'te Ardennes'nın Sedan kenti civarında meydana gelen muharebe.
Bavyerya ve Prusya Krallıklarının 200.000 asker ve 774 topa karşı Fransızlar ise 120.000 ve 564 topla karşı koyabilmek istemiştir.Savaş kesin olarak Almanların zaferi ile sonuçlanmış vetüm savaşın sonuna kadar insiyatifi elde tutmuştur.

Muharebe

Muharebe Alman toplarıyla başlamıştır. Silah ve insan gücü bakımından güçlü olan Almanlar aralarında iletişimi çok iyi şekilde sağlıyor. Askerlerini tıpkı satranç taşı gibi oynatıyordular.
Fransızlar ise savunmada kalmaları gerekirken Almanları hiç etkilemeyen taaruzlar yapıyorlardı.Ayrıca Fransızlar takviye kuvvetlerini direk cepheye sürmeleri gerekirken ikmal merkezlerine sürüyorlardı. Bu fikre karşı çıkan Fransız Mareşal Bazaine Gravelotte Muharebesi'nden sonra artık yenileceklerini anlamıştı. Ancak tecrübesiz[kaynak belirtilmeli] Kral III. Napolyon taaruz etmeyi emrediyordu.Artık yorgun Fransız birliklerini tek tek yutarak III. Napolyon'u ve Patrice de Mac-Mahon esir düştü. Artık Almanlar Paris'e kadar ilerlemelerine karşı ciddi bir güç yoktu.

Sonuçlar

Fransızlar Almanlara 1 milyar dolar tazminat ödedi.
Alsec-Lorrainne Almanların egemenliğine girdi.
İlk kez Fransayı işgal etmek için kullanılan Schlieffen Planı uygulandı.
Fransa ile Almanya arasında ilişkiler son derece soğuktu.Sedan Muharebesi Alman Planı
 

Benzer konular

Top