1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Şefaat nedir ?

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve Suskun tarafından 8 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL

  Şefaat nedir ?


  Şef kökünden gelir. (bk. Şef md.) Anlamı, bir kişinin, yardım etmek veya yardım dilemek gayesiyle, bir başka kişiye izafe ve nisbet edilmesi, onunla birlikteliğinden söz edilmesidir. Etimolojik gelişimi içinde şefaat, saygınlık ve mertebe bakımından yüksek bir kişinin, aynı açıdan düşük bir kişiye nisbeti ve ulanması anlamını kazanmıştır. Bu ilişkide yüksek olana 'Şâfı' veya 'Şefi' (şefaatçi), düşük olana 'meşfû' (şefaat bekleyen) denir.

  Şefaat, zamanla, yücenin, yükseğin düşük ve zavallıya, merhameti ve yardım için aracı olması anlamına kullanılır olmuştur. Din dilindeki genel anlamı da budur. Özel anlamında veya dar manada şefaat, Son Peygamber Hz. Muhammed ümmetinin günahları için Allah'ın bağış ve merhametine aracılık etmesidir. Hz. Peygamber'in bu şefaat yetkisine Makam—ı Mah-mud da denmektedir, (bk. Makam-ı Mahmud mad.)

  Hz. Peygamber'in şefaati, bizzat O'nun dilinden açık bir biçimde anlatılmıştır. Bu şefaat de, rahmeti öfkesini geçmiş ve merhameti her şeyi çepeçevre kuşatmış (bk. Araf suresi, 156) olan Allah'ın, âlemlere rahmet olarak gönderdiği (bk. Enbiya suresi, 107) Son Peygamberi aracılığıyla insanlığa ulaştırdığı bir lütuftur.

  Muhammedi Şefaat konusunda Hz. Peygamber'in şu hadislerini görüyoruz:
  "Yüce Yaratıcı bana: 'Konuş, iste, şefaat et; kabul edilecektir.' diyecek ve ben: 'Ümmettimi bana bağışlamanı isterim' diye cevap vereceğim. Bunun üzerine rabbim: 'Ümmetine git ve ve kalplerinde hardal danesi Şefaat, şirkten kurtulan ve fakat günahlarla perişan hale gelmiş bulunan zavallılar için işleyecek bir rahmet kurumudur.
  Bir noktayı daha gözden uzak tutmamak gerekir: Şefaatin kurtarıcılığı, son kurtuluş veya nihayet kurtulmak anlamlarını taşır. Bunu, hiçbir hesap ve azap görmeden doğrudan cennete girmek anlamında değerlendirmemeliyiz.
  Esasen, az veya çok, kısa veya uzun süreli, her insanın cehennemi tadacağı da Kur'an'da açıkça beyan edilmiştir.(bk. Meryem, 71) Kebâir ehlini bunun dışında tutacak değiliz. Anlatılmak istenen, sonsuza dek cehennemde kalmamaktır; cehenneme hiç uğramamak değil. Herkes oraya
  uğrar, fakat rahmet ve şefaatin eli uzandıktan sonra kurtulur.
   

Sayfayı Paylaş