Şehir içinde güvenli sürüş ~ Motosiklet ~

Katılım
14 Arl 2008
Mesajlar
628
Beğeniler
11
#1
Bildiğiniz gibi özellikle İstanbul başta olmak üzere trafik kurallarının hiçe sayıldığı ülkemizde taşıt kullanmak maalesef sorun halini taşımakta.
Özellikle biz motosiklet sürücüleri için bu çok daha riskli ve ancak bizlerin daha dikkatli sürüşü ile önüne geçilecek bir durum.

Şehir içinde motosiklet kullanırken kaza yapmamak ve risk ihtimallerini minimize edecek davranışlar:


Mutlaka farlarınızı yakın. Görünürlüğü arttırmak birinci kuraldır.

Trafik ışıklarında yeşil yanar yanmaz geçmeyin. Kavşakta son anda kırmızıyı tam gazgeçen bir araç mutlaka olacaktır ani kalkışta çarpışmanız işten bile değildir

Trafikte minibüs, taksi ve dolmuşların sağından mümkün olduğunca geçmeyin.

Aniden yolcu almak için yolun kenarına yanaşırlar genelde aynaya bakmazlar baksalar bile sizin geliyorolmanız pek önem taşımaz .

Taksi, dolmuş, minibüs, halk otobüsü nden kesin uzak durun bunlar nasıl bir ruh halinde oldukları henüz keşfedilemediğinden sizi sıkıştırmaktan adeta zevk aırlar düşüp yaralanıp ölmeniz pek umurlarında değildir.

Şahin,Doğan,Kartal,Renault9 sürücülerinden de uzak durmakta fayda vardır zira altlarındaki araçların bişey olmadığını bilirler ama yine sizinle yarışmak isterler.

Emniyet şeritlerini kullanırken dikkat edin çoğunlukla sürücüler emniyet şeridinde Polis olup olmadığını kollarlar polis yoksa aniden şeride çıkarlar arkadan gelen siz iseniz kötü sonuçlar doğabilir.

Kavşak bağlantılarına yaklaşırken dikkat edin ve mümkün olduğunca kavşağa en uzak şeritte seyredin. Sürücüler kavşağa son anda girmeye bayılırlar. Eğer bu durumla karşılaşırsanız hemen o araçla birlikte sizde sapağa girin. 1-2 km fazla yaparsınız ama canınız kurtulur.

Akan trafikte trafik sıkışmaya başladığı noktada kesinlikle aralara girmeyin. Trafik sıkışma esnasında araçlar hemen başka şeritlere kaymaya başlarlar arada sıkışırsınız.

Lütfen kimse alınmasın ama bayan sürücüler aynalar veya sağa sola bakmazlar ..Uzakdurun.

Köprü üzerinde OGS gişelerine yaklaşırken OGS şeridi daha iyi aktığından araçlar son anda para verilen gişelere hızla şerit değiştiriler dikkat edin.
Yokuşlarda dururken araç arkalarında yakın durmayın öndeki araç her an kaydırabilir.

Trafik ışıklarında dururken mutlaka ya şeridi kaplayın yada iki normal araç (minibüs,taksi vb) değil arasında güvenli bir şekilde durun.
Polislerin kukalarla kapattığı yollara geçiş yaparken dikkat edin daraltılan şeritten bir an önce kaçmak isteyen 4 tekerliler kukalara aniden yanaşırlar.
Köprülü kavşaklara gelirken mutlaka açıktan girin şeridinden kayan araçlar üzerinize çıkabilirler.

Çöğ kamyonları, yakıt kamyonlarının arkasından giderken dikkat edin döktükleri sıvılar yeri cam cila gibi yapar motor üzerinde durmanız bile mucize haline gelir.

Yayalara çok dikkat edin sizi taşıttan saymazlar ve sanki motosiklet çarpışınca bişey olmayacakmış hissi vardır. Motosikleti hiç umursamazlar.
Bahar mevsimlerinde düşük gelir seviyeli muhitlerde dikkat edin. Mahalle halkı topluca halı yıkamaya çıkar bütün deterjanlı sular yollara dökülür ve buzda gidiyormuş etkisi yapar.

Taksi duraklarının veya taksicilerin öbeklendiği yerlerde hepsi araçlarını yıkarlar ve her zaman buralarda yerler ıslak olur.

Kilit frafikte araç arası veya çevrelerinden geçerken çok dikkat edin.

Sürücüler sıkışık trafikte arabadan inip cam siler, ceket çıkarırlar sıkıntıdan arabadan inip trafiğe bakarlar. Bu kapı açılma sırasında hiç arkaya bakmazlar kapı açılırken yandan siz geçiyor olabilirsiniz.

Minibüsler aniden durup yolcu indirebilirler ve o yolcular atlayarak indiklerinden yandan siz geçiyorsanız kendilerini depo üzerinde bulmaları an meselesidir.

Kontrolsüz U dönüşlerinde arkayı çok iyi kollayın araçlar hızla gelir ve sizi önemsemezler motosikletin U dönüşünde çok yavaş olduğu gerçeğini unutmayın. Aniden gazlar geçerim demeyin.

Görünür olun ve her zaman korkarak yaklaşın cesaretlenmeyin.
Hepinize kazasız sürüşler. İki tekerinizde yola hep düz bassın.
 

Benzer konular

Top