Sek Sek Oyna Kalori Harca

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,292
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Haberi okurken çocukluk yıllarım geldi aklıma. Demek bizim sek sek oyunumuz nelere kadirmiş :)Habere göre sek sek oyunuyla yüksek kaleri harcanıyor. İşte haberin detayları.

Sek sek oynamak yüksek kalori yaktırıyor

Yere tebeşir ile birbirini izleyen kareler ya da daireler çizilerek numaralandırılmasıyla oynanan ve günümüzde çocukların, gençlerin bilmediği sokak oyunlarından "sek sek", yaktığı yüksek kaloriyle oyun oynayıp eğlenerek ve oyun oynayarak zayıflamak isteyenler için yaktığı yüksek kalori ile dikkati çekiyor.


İzmir Sağlık Müdürlüğü, hem çocukların obeziteyle mücadele etmesi hem de geleneksel oyunları öğrenmesi için İzmir Fuar Alanı'nda kurduğu "sek sek" alanıyla ziyaretçilere bu oyunu oynama imkanı sağlıyor. İzmir Sağlık Müdür Vekili Ayhan İzzettinoğlu, 83. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda vatandaşların sağlığına yönelik çeşitli faaliyetler yaptıklarını anlattı.

Bu tür büyük organizasyonlarda binlerce insana rahatlıkla ulaşabildiklerini ve buldukları her fırsatta sağlıkla ilgili bir şeyler anlattıklarını dile getiren İzzettinoğlu, kurdukları farklı stantlarla birlikte bir yandan çağın hastalıklarından olan obeziteyle mücadele, bir yandan organ bağışı, bir yandan da 112 acil sağlık hizmetleri ve doğru diş fırçalamayla ilgili vatandaşları bilgilendirdiklerini kaydetti.

OBEZİTEYLE MÜCADELE İÇİN "SEK SEK" OYUNU

Sağlık bakanlığı'nın önemli politikalarından birinin de obeziteyle mücadele olduğunu, çocuklarda da bu rahatsızlığın sık görüldüğünü ifade eden İzzettinoğlu, stantların yanına yaptıkları "sek sek" alanıyla da bir yandan çocuklara, diğer yandan da yetişkinlere bu oyunu oynama imkanı verdiklerini söyledi.

Çocukların artık sokakta geleneksel oyunları oynamadığını, bilgisayar, telefon başında vakit geçirdiğini ve hareketsiz kaldığını belirten İzzettinoğlu, şöyle konuştu:

"Geleneksel oyunlarımız oynanmadığı, çocuklar hareketsiz kaldığı, sokakta oynamadığı için obezite yaygın. Artık çocuklarımız bilgisayar önünde fazla hareket etmeden günlük hayatını sanal alemde geçiriyor. Biz de obeziteyle mücadele çerçevesinde hareket faydalarını vurgulamak için böyle bir şey oluşturduk. İnsanlar otobüse binerken bile kalori yakıyor. Yürüyüş bandında bir saat 6 kilometre hızla yapacağınız yürüyüşle 150-160, bisiklet çevirmeyle 200 kalori yakarsınız. Sek sek ile hem eğlenerek hem de oyun oynayarak 200 kalori yakarsınız. Hem eğleniyorsunuz hem de kalori yakıyorsunuz. Daha önceki nesiller çok oyun oynadıkları için yediklerini yakıyordu, o yüzden fazla kilolu değildi. Şimdi gençler daha çok oturuyor, sanal oyunlar oynadıkları için kiloları artıyor. Biz de bunu önleme adına sek sek oyun alanını oluşturduk."

"SEK SEK" OYUNU

Yere tebeşir ile birbirini izleyen kareler ya da daireler çizilmesi ve numaralandırılmasıyla oynanan "sek sek" oyununda, oyuncu taş veya kiremiti karelere isabet ettirmeye çalışır ve tek ayak üstünde zıplayarak diğer alanlara geçer. Taş veya kiremitin bulunduğu karenin üstünden zıplayarak geçen oyuncu, dönüşte çizgilere değmeden de taşı geri alır. 4. 5.ve 7. 8. kareler yan yana oldukları için bu karelere taş gelince, yandaki kareye tek ayakla basılır. Eğer taş çizginin üzerine gelirse oyuncu tekrar taşı alır ve tekrar atar.
 

nazenin

MiKRoSKoBiKCaNLı
Özel üye
Katılım
6 Mrt 2012
Mesajlar
7,345
Beğeniler
4,143
#4
küçük bir kardeşe sahipsen yaşın kaç olursa olsun oyun arkadaşı sen oluyosun sek sekle beraber bir sürü oyun hala taze bizim evde .. :)
 

Benzer konular

Top