Şeker hastalığının belirtilerine dikkat

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,698
Beğeniler
1,920
#1
Sinsi bir hastalık olan şekerin belirtilerini iyi bilmek ve yakından takip etmek gerekiyor...

Ağız kuruması, sık idrara çıkma, çok acıkma gibi belirtileri herkes bilse de neredeyse hiçbirimiz gece terlemelerinin, vajinal kaşıntının şeker hastalığı işareti olabileceğini bilmiyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Metin Özata, bu hastalığın az bilinen belirtilerine dikkat çekiyor.

ÜLKEMİZDE her 100 kişiden 10 -12’sinde şeker hastalığı görülüyor. Yine her 3 kişiden birinde “gizli şeker” bulunuyor. Konunun en korkutucu yönü, her 3 şeker hastasından birinin bu hastalığa sahip olduğunu bilmeden yaşıyor olması. Oysa yapılan bilimsel çalışmalar; yeni teşhis edilen şeker hastalarının yüzde 50’sinde göz, böbrek, kalp ve sinir gibi organlarda hasar olduğunu gösteriyor.


GELİŞİMİ ENGELLENMELİ
Şeker hastalığıyla ilgili en önemli noktanın hastalığın gelişiminin engellenmesi olduğu belirtiliyor. Bunun için de sağlıklı beslenme, egzersiz ve düzenli kontroller gerekiyor. Prof. Dr.Metin Özata, “Yapılan bilimsel çalışmalar; eğitimli ve bilinçli hastalarda şeker hastalığının yol açtığı organ hasarlarının daha az olduğunu gösteriyor” diyor ve tüm belirtileri iyi değerlendirmemiz gerektiğini söylüyor. Çok su içme, ağız kuruması, sık idrara çıkma, çok acıkma, çok yemek yemeye rağmen zayıflama ve halsizlik gibi şeker hastalığının en bilinen belirtilerini sıralayan Prof. Dr.Metin Özata, bunun yanında az bilinen diğer belirtilerin, hastalığı teşhis etmedeki önemini vurguluyor.


ŞEKER HASTALIĞI NEDİR?
ŞEKER (diyabet) vücudun şeker yakmasında ortaya çıkan bozukluğun neden
olduğu bir hastalıktır. Pankreasın ürettiği ensülin yetersizliği veya etkisizliğinden kaynaklanır. Kandaki şekerin normal değerlerin üstünde çıkması durumunda zehir etkisi meydana gelir ve vücudun tümhücreleri bu
nedenle zarar görür.

Açlığa tahammülsüzlük ‘gizli şeker’ işareti
AÇLIĞA dayanamayan, sık acıkan, açlık atakları yaşayan, hızlı kilo alan ve bu kiloları veremeyen kişilerde “gizli şeker” olasılığını düşünmek gerekiyor.
Bu sorun, kişide genetik olarak bulunan “ensülin hormon bozukluğundan” kaynaklanıyor

Bu belirtileri ihmal etmeye gelmez..

Vajinal kaşıntı: Ailesinde şeker hastalığı olan, kilo fazlası bulunan, acıkma
atakları ortaya çıkan ve hızlı kilo alan kişilere, şeker hastalığı veya gizli şeker yönünden tetkik yaptırmak gerekiyor. Çünkü vajinal kaşıntının nedenlerinden birinin de şeker hastalığı olduğu belirtiliyor.

Gece terlemeleri: Şeker düşüklüğü olarak adlandırılan hipoglisemi durumu ve şeker hastalığı bu hastalığa sahip kişilerde gece terlemesine neden oluyor.

Göbek çevresinde yağlanma: Özellikle göbek çevresinde meydana gelen
yağlanma ile ensülin direnci ve gizli şekeri olanlarda sık karşılaşılıyor.

Yemeklerden sonra uyku basması: Bu durumun nedenlerinden birinin de kandaki şeker değişiklikleri olduğu belirtiliyor.

Cildin kuru ve kaşıntılı olması
Horlama
Sinirlilik
El ayalarında ve ayak altlarında yanma
İri bebek doğurma
Yaraların geç iyileşmesi
Açlık kan şekerinin 90 mg/dl üzerinde olması
Görmede bulanıklık
Halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik hissi
 

patik

Özel Üye
Özel üye
Katılım
24 Arl 2009
Mesajlar
2,844
Beğeniler
402
Şehir
Kayseri
#2
Şeker hastalığı çok zor ama yaşanılabilir -mecburen- bir hastalık. ALLAH şifa versin. Yaşamını tam bir plan program içinde geçiriyorsun. Her an dikkatli olmalısın; yeme, içme, enfeksiyon konusunda.
 

Benzer konular

Top