Seks Bağımlısı Mısınız?

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#1
Seks bağımlılığı en çok çocukluğunda ihmal edilmiş kişilerde görülüyor.


Seks bağımlılığının pek çok nedeni olsa da uzmanlar, özellikle çocukluğunda ihmal edilmiş ya da cinsel istismara uğramış kişilerin ileride bağımlı olabileceklerini vurguluyorlar. Seks bağımlılığının ne kadar yaygın olduğunu tam olarak bilemediklerini söyleyen uzmanlar, bunun cinsiyetle, eğitim seviyesiyle, sosyal ya da ekonomik durumla ilgili olmadığını belirtiyor.

İnsanların bu konularda dürüstçe açıklama yapmamaları, sorunun toplumsal boyutunu tahmin etmeyi güçleştiriyor. Sıradan bir ev kadınından kıdemli bir yargıca kadar hemen herkes aslında bir seks bağımlısı olabilir.

TERAPİ YÖNTEMİ

Sorunun çözümü için bağımlının terapiye başvurması gerektiğini söyleyen uzmanlar, ilk adımın, kişinin kendine ve karşısındakilere zarar verdiğini kabul etmesi olduğunu belirtiyorlar. Pek çok terapist, bu tür hastaları için 'motivasyon artırma' yöntemini benimsiyor. Değişim için hastanın motive edilmesini temel alan bu yaklaşımda uzmanlar, hastaya bütün hayatlarıyla ilgili sorular sorarak, sorunun kaynağı olarak görülen alanlara ayna tutuyor.

Hastanın değişmek için istekli olmasını sağlamaya çabalıyor. Bir sonraki aşamada da tedavi hedefleri belirleniyor. Kimi terapist hastalarına seksten uzak durmayı öğütlerken, bazıları da bunun ters tepki yapabileceğini söylüyor. Her hastanın yaşamının ve deneyimlerinin ayrı birer vaka olarak ele alınıp, sapmaya yol açan nedenleri teker teker incemek gerektiği vurgulanıyor.

SİZ DE BAĞIMLI MISINIZ?

Seks ve aşk hayatınızı insanlardan saklar mısınız? Çevrenize nereye gittiğiniz ve kimlerle görüştüğünüz kokusunda yalan söyler misiniz?
Cinsel ihtiyaçlarınız normalde tercih etmeyeceğiniz kişilerle beraber olmanıza neden oldu mu?
Kendinizi, seks isteğini arttıran dergilere ya da bir otel odasındaki porno film kanallarına bakarken buluyor musunuz?
Partnerinizle seks yaptıktan sonra birlikte vakit geçirmek ve konuşmak yerine ondan uzaklaşıyor musunuz?
İnternette seks sitelerine ya da seks hakkında konuşmak için chat odaları giriyor musunuz?
Kendinizi sanal sekse kaptırıp zamanın nasıl geçtiğini unutuyor musunuz?
Seks yapmak istemediğinizi düşünüyor ya da vücudunuzdan utanıyor musunuz?
Seks yapmak eskiden olduğu kadar heyecanlanmanıza ve rahatlamanıza neden oluyor mu?
Hiç röntgencilik, teşhircilik, fuhuş, kendinden küçüklerle seks ya da açık saçık telefon görüşmeleri yatınız mı? Yaptıysanız suçüstü yakalandınız mı?
Seks yaparken, hastalık, hamile kalma, baskı ve şiddet riskini göze alıyor musunuz?
Seksle ilgili davranışlarınız, kendinizi umutsuz, depresif, suçlu ya da dışlanmış hissetmenize sebep oldu mu?

TEST DEĞERLENDİRMESİ

Eğer sorulardan dört ya da daha fazlasına "Evet" yanıtı verdiyseniz, seks bağımlısı olma ihtimaliniz oldukça fazla. Bu durumda, terapi görmeniz etkili olabilir.
 

Benzer konular

Top