Selanik Mutfağı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,042
Beğeniler
6,307
Takım
GALATASARAY
#1
Selanik Mutfağı

Tarihi ve coğrafi yapısından kaynaklanan birçok farklı mutfak kültürünü barındıran kozmopolit bir yeme-içme kültürüne sahiptir Selanik. Yunanistan ve Türkiye arasında gerçekleşen nüfus mübadelesinin izleri derinlemesine hissedilir orada.
Diğer taraftan binlerce insanın karşılıklı değişimi doğal olarak var olan Selanik mutfağına farklı zenginlikler de katılmıştır. Hatta İstanbul’da erozyona uğramış veya terk edilmiş bazı yemek ve tatlıların hâlâ Selanik’te yapılıp satıldığını görmek mümkündür. Hem de Türkçe isimleriyle.
Özellikle İstanbul’dan göçen Rumlar büyük bir gururla İstanbul mutfağını günlük yaşantılarında devam ettirmektedirler. Karadeniz’den göçenler genellikle burada da inşaat sektörüyle uğraşmalarına rağmen Laz baklavasının başka bir türü olan “trigona” tatlısını geleneksel olarak üretmektedirler.
Ege’nin ikliminde Akdeniz vurgularının taçlandırdığı Selanik merkezinde bulunan gıda pazarı, ufak fakat Ege’nin gerçek karakterini derinlemesine sergileyen bir lezzet şölenidir. Özellikle pazarı doya doya dolaşıp iyice acıktıktan sonra eski ve geleneksel “Nea Smyrnia”(Yeni İzmir) lokantasında gösterişte alçak gönüllü fakat lezzette muhteşem bir haz yaşanır.
Hemen sonrasında “Atatürk Evi” Müzesi karşısında büyük ada kahvesinde yudumlayacağınız bir “Türk Kahvesi” bir anda insanı anılara yönlendirir. Selanik’te hem İstanbul’u hem de İzmir’i aynı anda yaşamak mümkündür.
İspanya’dan göçen Yahudilerin (seferad) beraberinde getirdikleri mutfak kültürleri ve balkan mutfak kültürlerinin zenginliklerini de Selanik mutfak kültürleri içinde görmek mümkündür. Bu nedenle Selanik mutfak kültürlerinde tarihin tüm boyutlarını bulabilirsiniz. Kentsel özellikleri içinde kırsal naif lezzetleriyle tarihin ayak izlerine de ulaşabilirsiniz.
 
Top Bottom