Selülit tedavisi

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,292
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Özellikle yaz aylarında kadınların en büyük kabusu selülitler. Masaj ve antiselülit kremleriyle bu problemle baş edebilirsiniz.
KADINLARIN en çok şikayet ettiği problemlerden biri olan selülit, özellikle yaz aylarının kabusudur.. Selülit, basen ve kalça bölgelerinde, cildin yüzeyinde oluşan portakal kabuğu gibi pürüzlü bir görünümdür. Deri altındaki yağ hücreleri östrojen hormonunun da yardımıyla genişler ve bu bağ dokusu vücudun daha fazla su tutmasına neden olur. Azalan kan dolaşımıyla beraber oksijen emilimi de azalır ve cildin esnekliği azalır. Bunun sonucu olarak cilt girintili çıkıntılı bir görünüme sahip olur.

BESLENMENİN ETKİSİ

SELÜLİT, yaşam biçiminiz ve beslenmenizle ilgili… Ancak kozmetik ürünler bu problemle baş etmenize yardımcı oluyor. Antiselülit ürünler ortak bir amaca sahip: Kan dolaşımını artırmak, vücuttaki fazla suyu atmak ve düzgün, pürüzsüz bir cilt kazandırmak… Elbette bu ürünlerle selülitlerin tamamını gidermek mümkün değil… Ancak çoğu ürün düzenli kullanım sonrası önemli ölçüde düzelme vaat ediyor. Pek çok antiselülit kremi masaj gerektirmiyor. Ancak masaj, ürünün cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlar…

Selülitten kurtulma yolları:

Doymuş yağ ve karbonhidrat alımını en aza indirin. Su açısından zengin, tuz açısından zayıf beslenin. Protein zengini gıdalar (balık, kabuklu deniz ürünleri, kümes hayvanı ve yumurta) ödemi önler.
Tuz ve tuzlu gıdaları kısıtlayın. Günlük 0,5 gramdan daha fazla tuz almayın, diyet tuzunu tercih edin. Yiyeceklerinizde tuz yerine baharat, limonla tatlandırmalısınız.
Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp, maydanoz, kereviz, çilek yiyin.
Alkol ve nikotinden kesinlikle uzak durmalısınız.
Günde en az iki litre su içmelisiniz. Sabah kahvaltıdan önce, gece yatarken iki bardak su için.
Sıvı ihtiyacınızı kahve, çay, kola gibi selülit yapan içeceklerle karşılamak yerine su ya da ayran için.
Vitamin ve mineral alın. A ve E vitaminleri deriyi düzgünleştirir, magnezyum metabolizmayı harekete geçirir, fosfor ve silisyum dokuları kuvvetlendirir.
Yapay tatlandırıcılardan, renklendiricilerden ve besin desteklerinden uzak durun.
Bol bol sebze ve meyve yiyin. Özellikle koyu renkli olanlarını tüketin. Koyu kırmızı (karpuz, domates, elma ve kırmızı greyfurt-portakal, siyah üzüm), koyu yeşil (elma, ıspanak, brokoli, biber), koyu sarı (mango) sebze ve meyvelere öncelik verin. Meyveleri yemekten en az iki saat sonra tüketin.
Şekeri kesin. Şekerlemelerden, tatlılardan uzak durun.
Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızıturp, maydanoz, kereviz, çilek ve pilav yiyin.
Patates, pirinç, elma, havuç su tutucu gıdalardır. Bunlardan tüketmemeye gayret edin.
Günlük gıdanın yüzde 75′ini sebze, meyve, baklagillerden, geri kalanını ise hayvansal gıdalardan olacak şekilde düzenleyin.
Dil peyniri hariç diğer peynirleri suda bekleterek yiyin.
Rezene, elma kabukları ve yeşil çayı karıştırarak hazırladığınız bitki çayını günde en az dört kere içemeye çalışın.
Haftada iki kez balık tüketmeye çalışın çünkü balıkta bulunan fosforun dokuları kuvvetlendirici etkisi vardır.
Mümkünse her gün bir demet maydanoz, kereviz, lahana ve enginar yiyin.
Yemeklerde kızartma yerine haşlama ya da buğulamayı tercih edin.
Birçok antiselülit kremleri deriye hemen girmeyi ve doğrudan doğruya yağ hücrelerini etkilemeyi amaçlıyor. Selülit tamamen kaybolmasa da bu ürünlerden bazıları sayesinde azalabiliyor.
Selülitin yok edilmesi için masaj en etkili yöntemlerden biridir. Evde kendi kendinize masaj yapabilirsiniz. Antiselülit kremlerinin dokulara etkisi, daha önce masaj yapıldığı takdirde iki kat daha fazla olur. Nedeni, lenf ve kanın harekete geçmesidir.
Sürekli yüksek topuklu ayakkabılar giyinmek, yanlış şekilde yürümek ya da kambur şekilde oturmak da selülitin oluşma nedenleri arasındadır. Çünkü bunlar toplardamarlarda ve lenf damarlarında kanın geriye doğru akışını olumsuz yönde etkilerler.
Fazla güneşte kalmak selüliti artırıyor bu nedenle çok fazla güneşe maruz kalmamalı ve güneş koruyucu kremlerde yüksek faktörlüleri tercih etmelisiniz.
Selüliti azaltabilecek en iyi yol egzersiz yapmaktır. Özellikle haftada en az 3 kez 35 dakika sürecek aerobik aktivite yapın. Yürüyün, bisiklete binin, yüzün, dans edin.
 

Benzer konular

Top