Seminer Dönemi Ekders Ücreti ile ilgili

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,717
Beğeniler
8,973
Takım
GALATASARAY
#1
Bu yıl 3 hafta süren bir seminer dönemi var, ancak nasıl oluyorsa iki haftadan daha fazla süren seminlerler için ekders ödemesi yasal değilmiş. Bunun hukuki tarafını bilmiyorum ancak daha önceki dönemlerde benzer durum yaşandığında (ki çok ender yaşanan bir durum) isteyen seminer faaliyetlerine katılsın, istemeyenler katılmasın denmiş...

Bu yıl 3. hafta seminere katılım da zorunlu.

Mesleki çalışmalara (seminlerler) ilişkin yazı ve verilen cevap....

http://www.turkegitimsen.org.tr/konsol/upload_doc/mesleki_calis_cevabi_yazi_20062012.pdf


2011-2012 Eğitim-Öğretim yılının sona ermesi ile birlikte İlköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin üç haftalık mesleki çalışma dönemi başlamıştır. Ancak Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın Ek Ders Görevi başlıklı 6/3. Maddesi uyarınca öğretmenlerimiz bu çalışmaların sadece iki haftalık kısmı için ek ders ücreti alabilecek, görev yaptıkları bir haftalık süreye karşılık ise kendilerine ücret ödenmeyecektir. Bu nedenle ya mesleki çalışma sürelerinin de iki hafta ile sınırlandırılması ya da söz konusu kararda gerekli düzenlemenin yapılması ve ücretlerin tam ödenmesi hususunda Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na 05.06.2012 tarih ve 1304 sayılı yazı ile başvuruda bulunmuştuk.

Bakanlık başvurumuza 18.06.2012 tarih ve 27152 sayılı yazı ile cevap vermiştir. Anılan yazı da “…öğretmenlere ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma süreleri için ödenecek ek ders ücretleri iki haftayla sınırlandırılmış olup, mesleki çalışma sürelerinde ödenen ek ders ücretlerinin iki hafta süreyle sınırlandırılmasının kaldırılması ve ek ders ücretlerinin gün hesabıyla ödenmesini içeren değişiklik taslağımız Maliye Bakanlığınca uygun görülmemiştir.”denilmektedir.

Gelinen nokta da sadece 2012 yılı Haziran dönemine mahsus olmak üzere 3 hafta süreyle mesleki çalışma yapılmasına takdir yetkisi ile karar veren Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yapılan meslekle ilgili çalışmaları sebebi ile sadece 2 hafta süreyle ek ders ücreti ödeneceğini 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre gayet iyi bilmektedir. Bunu bilen Bakanlığın seminer döneminden önce bu sıkıntıyı çözmesi ve ilgili mercilerle görüşmesi gerekirken 3. haftayı ek ders ücreti vermeden çalışmaya zorlaması ve bu durumun sorumlusu olarak da Maliye Bakanlığını göstermesi hiçbir suretle hakkaniyetli değildir. Türk Eğitim-Sen bu konuda tüm hukuki girişimlerde bulunulacaktır.
 

Benzer konular

Top