1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Şempanze Yavruları Bebeklerden Daha Zeki

Konusu 'Hayvanlar' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 26 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Şempanze Yavruları Bebeklerden Daha Zeki

  Son araştırmalar dokuz aylık şempanze yavrularının, eğer ilgi ve şefkat gösterilirse akranı olan insan yavrularından çok daha zeki davranışlar sergileyebildiğini gösterdi.

  PORTSMOUTH - İnsanın yaşayan en yakın akrabaları olan ve DNA'ları yüzde 94 oranında insanınkine benzeyen şempanzelerin sanıldığından daha zeki olduğu kanıtlandı.PORTSMOUTH - İnsanın yaşayan en yakın akrabaları olan ve DNA'ları yüzde 94 oranında insanınkine benzeyen şempanzelerin sanıldığından daha zeki olduğu kanıtlandı.

  HAYATA 1-0 ÖNCE BAŞLIYORLAR
  Portsmouth Üniversitesi'nden Profesör Kim Bard, 46 yavru şempanzeye, insan yavrularına uygulanan ses ve objelere gösterilen tepkileri ölçen kavramsal zeka testlerinin aynısını uyguladı. Sonuçta bakıcıları tarafından ilgi gösterilmiş şempanze yavrularının, kendi anneleri tarafından şefkat gösterilen akranı bebeklerden daha başarılı olduğu görüldü. Profesör Bard, hayvanat bahçesinde ilgiyle büyüyen şempanzelerin diğerlerine oranla daha gelişmiş ve mutlu olduğunu da saptadı. Bard bu durumu şöyle açıkladı; “Özen gösterilen şempanzeler, bakıcılarıyla daha sağlıklı ilişki kurabiliyorlar ve basmakalıp davranışlara daha az eğilim gösteriyorlar.”
  Profesör Kim BardBard ayrıca çalışmasında şempanzelere, uyumsuz, mutsuz ya da gelişimi geri kalmış çocuklara uygulanan tekniklerin uygulandığını belirtti: “Yavru şempanzelerde ortaya çıkan bağlılık sistemi sürpriz bir biçimde bebeklerde görülene benziyor. Erken yaşlarda görülen ilgi, sıcaklık ya da bunlardan mahrum kalma hem şempanze yavrularının hem de bebeklerin kavramsal ve duygusal yeteneklerinde sonuçları önemli etkilere neden oluyor.”

  SADECE BEBEKLİKTE Mİ?
  Bu araştırma, şempanzelerin dikkat çekici zeka seviyelerini gösteren ilk araştırma değil. Başka bir araştırmada, şempanzelerin bir sayı listesini hatırlamada üniversiteli öğrencilerden daha başarılı olabildiğini göstermişti. Şempanzeler yiyecek elde etmek ve avlamak için gelişmiş aletler kullanabiliyor, sembolleri anlamlandırabiliyor ve bir yakınları öldüğünde üzüntülerini ifade edebiliyor.
  Buna karşın insanoğlu daha sonraki yaşlarda şempanzelere göre çok daha başarılı… Bir başka deyişle insanoğlu yaşamının büyük bölümünde doğadaki en zeki yaratık ama doğumdan sonraki ilk dokuz ayda değil…
   
Benzer Konular
 1. sherry
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  565
 2. kelebek
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  637
 3. yaren*
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  780
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  519
 5. HAYAL__
  Mesaj:
  18
  Görüntüleme:
  2.876
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş