Sen büyüksün o küçük demeyin

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,293
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Anne babaların büyük çocuklar için kullandığı 'sen ağabeysin ablasın' sözü çocukların kişiliğini etkileyecek düzeye çıkabiliyor. Küçük kardeşin her yaramazlığına hoşgörüyle bakan ebeveyn birkaç yaş büyük kardeşi ise adeta cendere altına alabiliyor. Psikolog Sevil Yavuz kardeş çatışmasına taraf olarak müdahale edilmemesi gerektiğini söylüyor.
Evin büyük çocuğu ya da en küçüğü olmak zordur. İlk göz ağrısı olmak anne babanın ilk çocuk acemiliğiyle birleşince farklı bir hal alır. En büyük kardeşlerine daima örnek ve yardımcı olmak zorundadır. Kardeşler arası kavgalarda haksız çıkma sebebidir. 'Sen abisin/ablasın' sözüne sürekli maruz kalandır.
En küçük çocuk olmak bir nebze iyi olsa da o da ailenin getir götür işlerine bakandır. Ekmek almaksu getirmek vazifesidir. 'Şımarık' damgası üzerine yapışmıştır. Kaç yaşında olursalar olsunlar bu etiketten kurtulamazlar. Kardeşler arasında en fazla geçinemeyen de onlardır. Anne babanın yanlış yaklaşımı bu durumu daha da artırır. Çocuk ve ergen psikolojisi uzmanı Dr. Sevil Yavuz büyük ve küçük kardeş arasındaki çatışmanın nasıl aşılabileceği ile ilgili bilgiler verirken evde büyük çocuk olmanın birçok yönden dezavantaj taşıyabileceğini söyledi. Anne babanın henüz çocuk yetiştirmede tecrübesiz olduğunu söyleyen Yavuz çevreden duyulan olumlu olumsuz tavsiyelerle ilk çocukların büyütülmeye çalışıldığını belirtti. İlk çocuğun evliliğin oturmadığı eşler arası tartışmaların yaşandığı döneme geldiğini aktaran Yavuz "İlk çocuğa çok yoğun ilgi gösterilirken ikinci çocuk olduğunda bu ilgi birden azalır ve 'evin abisi ablası' olur çocuk. Bu durum çocuğa sorumluluklar yükler. O bu sorumluluklara hazır olmayabilir. Çocukların tartışmasında küçük çocuk haksız da olsa ebeveyn 'Kızım sen büyüksün kardeşine ver oyuncağı!' diyerek küçüğü koruyor." dedi.
Ebeveynin diğer bir yanlış davranışı küçük çocuğun yaramazlıklarını görmezlikten gelmek ve büyük çocuğun en ufak hatasını dahi hemen fark ederek uyarmak. Küçük çocuğun yaramazlıklarının anne babayı mutlu ettiğini söyleyen Yavuz ebeveynin çocuğun yanlışlarını gülerek daha da pekiştirdiğini belirtti.
Küçük çocuğun sürekli desteklenmesi ağabey veya ablasına saygı duymasını engelliyor. Yavuz"Küçük o kadar destekleniyor ki büyük çocuğa her türlü saygısızlığı yapma hakkına sahip olduğunu düşünüyor. İlk belirtisi büyüğüne ağabey veya abla dememesidir." diyor.
Küçük çocuğun özgüveni daha düşük
Evin en küçük çocuğu olmak da birtakım sıkıntılar getiriyor. Pedagog Sevil Yavuz'a göre küçük çocuğa evde ayak işleri yaptırılıyor. "Sen küçüksün kapıya bak ekmek al sesini çıkarma" gibi cümleler sık kullanılıyor. Ancak her zaman nazlı büyütülüyor ve korunuyorlar Bu da çocuğun özgüveninin gelişmesine engel oluyor. Çocuk ebeveyne bağlı bir kişilik yapısı geliştiriyor. Kendi başına bir şey yapmaktan çekinen yaşadığı sorunlar ebeveyni tarafından çözülen bir çocuk oluyor.

 • Evin en büyük çocuğu
 • Kardeşler arası kavgalarda haksız çıkan
 • Kardeşe ders çalıştıran yemek yediren
 • Daima fedakârlık yapan
 • 'Sen büyüksün' sözüne sürekli maruz kalan
 • Kardeşlerinin elbisesini giymek zorunda kalmayan
 • İlkleri yaşatan
 • Evin küçüğü
 • Korunulan kişi
 • İş buyurulan sırasında hep birinci olan
 • Rahat yetişen
 • Düşüncelerini rahat ifade edebilen
 • Her zaman bir hata payına sahip olan
 • Büyük kardeşe sorumluluklarını hatırlatmayın
 • Kardeş çatışmasına taraf olarak müdahale edilmemeli. Büyük çocuğa taşıyamayacağı sorumluluklar yüklememeli küçük ise korumacı büyütülmemeli.
 • Sorumluluklar dile getirilmemeli. Kardeşler evde zaman zaman baş başa bırakılmalı. Büyük çocukkardeşine karşı sorumlu olduğunu bilir.
 • Büyük kardeşin yanlış tutumları yalnızken ve eleştirel olmayan üslupla aktarılmalı birlikte sebepleri irdelenmeli.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,246
Takım
GALATASARAY
#2
Malesef bunu çok yapıyorlar yaa
Ailelerin çocuklarını yetiştirirken bu tarz ayrımlardan kaçmaları gerek.
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,293
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#3
Evet maalesefki bir çok ailede bu yaşanıyor. Buda çocukları olumuz etkiliyor. Kendimden düşündüm. Yeğenlerim arasında bunu yaptığımı fark ettim :(
 

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Katılım
14 Ksm 2011
Mesajlar
6,061
Beğeniler
426
#4
Bizde durum dengeleniyor annem abimi, babam beni savunur :P
Şaka bir yana ama cidden bir çocuğa çok sorumluluk yüklemek veya hiç yüklememek ilerki yaşlarda ciddi sıkıntı yaratıyor. Bizde ortanca yoktu ama bence en büyük sorun ortanca çocuk olmak. Büyük çocuk ve küçük çocuk arasında hep sıkışıp kalıyor.
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#5
Evin ilk göz ağrısı olarak şımarık olmam gerek ama bu bizim 2 numarada var birazcık :P Ayrıca huysuz bir abla olmadığımdan ötürü ' sen büyüksün ' lü cümleleri duymadım pek fazla.. Kendim nasıl bir anne olurumu düşünürsem dikdatör olacağım kesin öyle büyük küçük ayırmam annemin taktiğini uygularım.. Gözlerle iletişim kurarım ki bence en iyi ikaz şekli.. Tabi istisnai durumları es geçtim :D
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,293
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#6
Bu gözlerle iletişim pek bir tanıdık geldi @MeRciMeKim :)Bu yaşımdayım ve hala bu ikazı alırım.
 
Düzenleyen yönetici:

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,293
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#8
Aynen@MeRciMeKim. Hele o kaş kaldırma yokmu kaş kaldırma :) Bu pandomimcilere taş çıkaracak bizimkiler :)
 
Düzenleyen yönetici:

Benzer konular

Top